| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa stiu daca reactia >CaO+CO2=CaCO3 este posibila.Nu e tema, am scris asa la un test si vreau sa stiu daca e bine sau nu.Cine ma poate ajuta?

2 răspunsuri:
| Spartacus1127 a răspuns:

Ceea ce ai scris tu este carbonat de calciu. Nu am mai auzit de el, dar sigur este o reactie chimica!

| unconnected a răspuns (pentru Spartacus1127):

Pai stiam si eu ca e carbonat de calciu si ca asta este o reactie chimica laughing. Vreau sa stiu daca e posibila.Stiu ca CaCO3 se descompune (la t grade Celsius) in CaO si CO2.si vreau sa stiu daca reactie e reversibila(adica se poate si invers).