| FAQ1 a întrebat:

Buna tuturor, acum cateva luni m-am inscris in programul Work and Travel cu niste colegi de la facultate pentru USA, suntem un grup de 5 persoane, in fine am obtinut toti jobul totul ok, a mai ramas interviul pentru viza. Fiind prima oara sunt putin emotionat, deoarce am 5 restante unu din colegi are 4 iar altu 3, si nu stiu as vrea un sfat de la cei care au mai fost si care au obtinut viza chiar daca au restante, mai exact care sunt sansele daca am asa multe? Ce ar trebuii sa ii spun la domnul de la viza, in legatura cu restantele. Multumesc frumos pentru ajutor!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Daca notele tale de pana acum sunt bune,restantele le poti explica ca fiind rezultatul emotiilor intense traite in noua ta "calitate "de indragostit( de o fata, evident!----asta, numai daca vei fi intrebat!

Ca o parere personala, nu cred ca ofiterul consular va fi interesat de explicatiile tale in legatura cu restantele. In functie de criterii numai de el stiute, ofiterul consular iti va retine pasaportul in vederea aplicarii vizei sau ti-l va inapoia pe loc.

p.s. la interviu sa ai o atitudine relaxata, sa raspunzi sincer la eventualele intrebari( daca vor fi!) si fara prea multa vorbarie! ----asa, ca un sfat, din experienta proprie!( am aplicat pentru un alt tip de viza si cu un rezultat fericit).

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu nu ii spui nimic legat de restante. Raspunzi clar si la obiect la intrebarile care iti sunt puse.