| Tweety_5554 a întrebat:

Am auzit ca inghetata contine 80 la suta de apa si ca exista asa zisa"DIETA CU INGHETA" este adevarat sau este doar un mit?

Răspuns Câştigător
| BoOoMbOnik a răspuns:

Dupa parerea mea nimeni nu stie exact ce este bine si ce nu sa mancam daca ar sti cineva asta nu ar mai exista atatia obezi in Romania si persoane cu probleme mari de sanatate din cauza asta. Si de aceea nu cred in curele de slabire de pe internet.Iti spun din propria experienta ca ar fi bine sa nu te increzi in ele. In legatura cu inghetata aceasta se poate manca din cand in cand intr-o cura de slabire pentru ca o inghetata are pana in 300 de calorii maxim deci nu este chiar nepermisa fata de celelalte dulciuri care au mult mai multe. Totusi daca vrei sa ti o cura te sfatuiesc sa mananci cel mult o inghetata pe saptamana si aceasta sa nu fie din ciocolata si sa eviti cornetele sau chestiile de decorat inghetata gen bomboane sticsurile acelea cu ciocolata etc. Mananca inghetata de vanilie la pahar sau bat fara ciocolata in ea sau ca glazura. Mai poti manca inghetatile sin fructe. Cele mai sanatoase si lipsite de foarte multe calorii sunt cele Nestea pentru ca sunt facute din suc necarbogazificat iar Nestea nu este o bautura carbogazoasa deci nu ingrasa. Inghetatile Nestea au fiecare cate 86 de calorii sau undeva in jurul acestui numar. Are cele mai putine calorii deci pe aceea ti-o recomand. Sper ca ti-am fost de folos. Funda? Te rog! Mersi!

2 răspunsuri:
| Rozette a răspuns:

Inghetata este apa cu aroma, inghetata. E normal sa aiba un continut mare de apa. Si in plus da, exista aceasta dieta, dar e posibil sa te alegi cu o durere de gat daca mananci multa, crezand ca e dietetica...

| BlueFeeling a răspuns:

Nu stiu, dar stiu de IcePop care este inghetata de post. E lunguta si in 3 culoriwinking...