| irisandr a întrebat:

Buna tuturor!
Am luat o nota foarte mare la bac la romana (am scris tot), dar chiar si asa mi se pare prea mult. Exista sanse sa ma trezesc cu nota schimbata random pana vineri? (nu am depus contestatie). Exista sanse sa fi incurcat lucrarile cei de la comisie? Nu am auzit in viata mea de asemenea greseli deci ma indoiesc. Totusi, voi ce parere aveti?

4 răspunsuri:
| CIaudiu a răspuns:

Nu. Ce nota ai luat totusi?

| irisandr explică (pentru CIaudiu):

10. ma asteptam la 8.50 cu indulgenta, de aceea sunt paranoica acum

| isemilia a răspuns:

In principiu, daca nu depui contestatie nu se mai uita nimeni pe lucrarea ta. La peste 50.000 de lucrari de corectat iar, sunt sigura ca au lucruri mai importante de facut. Felicitari pentru rezultat, cred ca doar te-ai subapreciat tu, nu are rost sa iti faci griji, nota a fost pe merit cred eu.

| IgnatVictor a răspuns:

Bună!
Eu unul am auzit de astfel de greșeli. Elevi care au luat nota 3 și după contestație au luat 8-9, undeva pe acolo. Ei bine te întrebi cum e posibil așa ceva. Răspunsul e simplu. Fiecare lucrare de bacalaureat trece prin mâna a doi corectori. După ce corectează toate lucrările, un profesor asociază lucrarea respectivă cu nota, formând astfel un tabel. Apoi formează și un tabel digital. Se poate întâmpla ca, din greșeală, profesorul să citească nota celui de dedesubt sau de deasupra și să îi dea unuia de nota 8-9, nota 3. Și e la fel de posibil ca al doilea corector să nu verifice nici el, să meargă pe mâna primului corector, și să nu verifice asta. Și așa se întâmplă ca elevi de 8-9 să ia 3 la examen. De aceea există contestații.
Dar cazul tău e invers. Credeai că iei mai puțin, dar, de fapt, ai luat mai mult. Nu o să îți scadă nimeni nota, pentru că nu o s-o mai verifice nimeni, atâta vreme cât nu ai depus contestație. Ești în siguranță! happy