| Mariaaa1111121 a întrebat:

Bună tuturor! Am o problemă.
Vreau să menționez faptul că sunt în clasa a 7 la o școală pe locul 2 din Buzău. Am o soră care acum este în clasa a 9 și anul trecut a avut evaluarea națională la sfârșitul clasei a 8. Aceasta a luat note mici sub 4 la simulare și la evaluarea. Când a aflat mama a spus că trebuie și eu de urgență să mă mut din școala în care eram la o școală mai bună pentru a lua note mai bune. Fix cu o lună până să încep anul școlar. Dar eu deja aveam prietenii acolo, mă iubeau profesorii, doamna dirigintă și cine mă mai cunoștea de pe acolo. Dar eu nu voiam să merg deoarece luam note foarte bune din anul trecut am ieșit pe locul întâi cu media 9, 25 ceea ce mie mi se părea foarte bine deoarece era munca mea pentru că eu am învățat ca să iau și eu note bune. Începuse anul școlar era destul de ok, am văzut colegii, profesorii și dna dirigintă. A doua zi copiii erau foarte gălăgioși, bătăuși, răi și așa au rămas și acum eu vreau să mă mut înapoi unde eram în modulul 4 ca să pot lua note mai bune pentru că la matematică sigur nu trec clasa și nici colegii nu îmi plac deoarece nu vorbește niciunul cu mine. Tata este de acord cu mine în totalitate. I-am promis mamei că voi învăța ca să nu ajung ca sora mea, i-am spus despre toate problemele pe care le am cu colegii zilnic nu știu de ce mă compară mereu cu ea deși ea este mai mare și are dreptul să facă mai multe lucruri decât mine, nu mă înțelege deloc, la matematică vrea note de 9 și 10 dar eu niciodată nu am luat aceste note, doar 7 luăm și acum de când am venit aici din 4 nu mă mai scoate, nu înțeleg deloc fizica, chimia, biologia. Toată lumea mă critică nu mai îmi simt rostul pe această planetă, mă tratează ca pe un copil mic, eu nu am voie să vorbesc cu nimeni prin mesaje, nu am voie să ies afară și multe alte lucruri. Chiar dacă eu i-am spus că este o greșeală pentru că m-am adus în acest colectiv se pare că nu înțelege, cu alți oameni se comportă mai frumos dar cu mine nu. Mă simt în plus în această familie. Mie îmi este foarte greu aici și abia pot să iau un 7, plâng în fiecare zi și în fiecare noapte așteaptă ca eu să mă schimb dar eu nu am făcut nimic rău. Părerile, deciziile mele nu contează, în ultima vreme nici măcar nu îi mai pasă de mine. Vreau să mă duc la o altă școală pentru a nu rămâne corigentă, nu vreau să râdă colegii din clasă de mine că sunt ultima din clasă. Mă afectează foarte mult și în fiecare zi îmi este frică să mă scoată la tablă și eu să nu știu și să mă fac de râs și colegii să înceapă să râdă de mine. De teste și de ascultări nici nu mai zic acolo sunt praf.
Cum pot rezolva această problemă? Eu nu mai pot rămâne aici simt că nu mai rezist.

1 răspuns:
| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Bună, este normal să te simți așa, doar ești într un mediu nou.
Profesorii sunt diferiți și au metode de predare diferite, așa că și tu trebuie sa fi atenta la aceste detalii și să înveți în funcție de cum punctează profesorul de la clasa.
Notele nu te reprezinta/ nu reflecta cât de " inteligenta" este o persoana.
Pur și simplu suntem oameni și ne pricepem la lucruri diferite.
Și stai calma, ca nimeni nu este perfect, cei ce " o sa rada de tine" cu siguranță nu sunt mai buni, vorba aia " rade ciob de oala sparta", în plus tu te duci acolo doar ca să înveți nu pentru colegi.
Poți tine legatura cu vechii prieteni, cu siguranță o să te facă sa te simți mai bine, cât despre părinți, asa sunt majoritatea, își compara copii între ei, chiar dacă nu sunt capabili sa înțeleagă ca oamenii sunt diferiți.
Dacă vrei totuși să înțelegi mai bine lecțiile, poți cauta pe YouTube, google etc, lecții explicate de alți profesori, succes!