| Capsă a întrebat:

Am primit de ziua mea un bonsai ulmus parvifolia (acum vreo 3 zile) si frunzele au inceput sa i se ingalbeneasca iar pamantul sa aiba puf pe el.Ce sa fac?

4 răspunsuri:
| AndraNicoleta a răspuns:

In cateva zile o sa se usuce si o sa-i cada toate frunzele. Asa am patit si eu.
Nu stiu ce ai putea sa-i faci. Eu am incercat si cu ingrasamant, l-am mutat mai la lumina, i-am pus mai multa apa, dup-aia nu i-am mai pus deloc...degeaba!

Tind sa cred ca sunt tinuti in frig, iar cand sunt adusi in casa este diferenta foarte mare de temperatura si nu rezista.
Alta explicatie nu am...

| Alexutza1312 a răspuns:

S-ar putea sa se fi adaptat la alt mediu si de aceea sau nu are lumina si a fost udat foarte des.

| Honey99 a răspuns:

Si eu am avut, dar a murit sad. Ideea e ca el trebuie udat in alt fel decat plantele obisnuite... trebuie sa fie scufundat intr-un bol mare cu apa (eventual un lighean) pana cand vezi ca nu mai iese nici o bula de aer din pamant, daca faci asta deja, incearca niste ingrasaminte speciale. Pune-i Mozzard, am auzit ca le place (dar nu am incercat asta niciodata worried). Funda? big grin