| RoxanaGhost a întrebat:

As dori un sfat.Am 20 de ani si nu prea sunt multumita de corpul meu.Am sanii mici(port 80B la sutien) talie mica si fund si coapse mari.Ma frustrez cand vad minore cu sanii mult mai mari decat mine. Iubitul meu ma adora(imi zice mereu chestia asta si daca ar fi sa ne luam dupa zodii e rac deci nu prea l-ar interesa acest aspect atat timp cat ei exista acolo),dar totusi el are glume proaste din naștere și la inceput facea glume de rahat sau incerca sa ma faca geloasa (imi arata spre o fata si dupa ma intreba daca-s geloasa, minte de copil ce sa-i faci).
As dori sa scap de aceasta "problema" superficială, pentru ca eu chiar daca sunt constienta ca exista probleme mult mai grave pe lumea asta, eu tot ma gandesc si imi fac mai mult rau.Sunt constienta ca am o marime potrivita la sani ca sa zic asa (adica nici plata dar nici ugere) dar uneori ma simt chiar de rahat.Nu e pusa la misto aceasta intrebare, eu am momente cand chiar ma consum pe acest subiect si as dori sa-mi dati niste sfaturi despre cum as putea scapa de aceste ganduri.V-as fi recunoascatoare.O seară frumoasă si multă sănătate și fericire oameni frumoși!

30 răspunsuri:
| viavo a răspuns:

Nu e nici un defect, stai linistita. Si barbatii sunt diferiti. Unii vor femeie cu un fund mare, alti barbati vor chiar femei cat mai grase, alti barbati vor femei finute si altii prefera slabanoage la care poti sa ii numeri toate oasele. Fiecare dintre noi suntem asa cum suntem si trebuie sa ne acceptam asa cum suntem.

| Violleta2022 a răspuns:

La 20 de ani si cu un san cupa B si atlie mica, esti perfecta.
Un pic in dejavantaj cu coapsele, dar se poate lucra la ele.
Nu ai de ce sa fii frustrata cu sanii, ei sunt perfecti, frumsoi, feciorelnici, la varsta asta si chiar nu ai de ce sa fii mahnita, fiindca vor creste usor-usor, depinand strict de hormonii tai.
Este pacat sa pleci urechea la glumele prostilor, pe care ar trebui sa-i ocolesti, fiindca numai prieteni nu-ti sunt aia, care incearcs a te puna jos cu asemenea remarci.
Ar trebuii saintelegi ca, sanii nu cresc la comanda si nici daca ii masezi, ungi cu creme sau le spui descantece, ei cresc hormonal, strict legati de dieta ta.
ubeste-te asa cum esti si daca este ceva ce poti schimba, acelea sunt copasele, care le poti subtia prin sport.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Singurul sfat e sa tragi o fuga pana la psiholog. Prostiile alea de implanturi nu sunt o solutie. Vei gasi apoi altceva sa nu iti convina la tine.

| Frank51 a răspuns:

Domnisoara, gandeste-te cum se simt fetele plate, alea oare cat de frustrate sunt? Gandurile tale sunt cam inutile.

| Holiday a răspuns:

De asta s-au inventat implanturile mamare. Mergi si pune-ti daca daca iti doresti sani mai mari, nu e nici o problema.

| RoxanaGhost explică (pentru Holiday):

Neee,nici gand.Detest aspectul fake.

| Nemessys a răspuns:

Deci. prima palma pe care am primit-o a fost cu sanii, deci e ok, te inteleg. A2-a a fost si mai dureroasa, cu zodiile, aici nu pricep.

In fine. Ai zis ca e nasol cand te uiti la minore cu sanii mai mari decat tine. Iti zic sincer ca pentru mine, ca si baiat, daca ma uitam la unu de 15 ani ca ce bine arata, ce corp lucrat are si ca este mai intalt decat mine, nu-mi pasa deloc. Dar daca cumva era mai destept, mai matur si castiga mai multi bani decat mine, aia imi prova o adevarata ciuda. Eu cred ca ar trebui sa fii nemultumita cand te uiti la minore mai destepte si mai mature decat tine, nu cu sani mai mari. Deci da, te consumi atata pe un motiv inutil, care chiar daca,, s-ar rezolva" viata ta este aceeasi. Imagineaza-ti, daca tu acum ai avea sani mai mari, viata ta s-ar schimba intr-un fel? Nu. viata la facultate/ la job ar fi aceeasi, salariul ar fi acelasi, mancare acelasi gust o sa aiba, ziua tot de 24 de ore o sa fie si tot asa. Daca a fi sa faci schimbari la tine, fa schimbari care-ti aduc beneficii. Daca vrei o viata mai buna, divino o varianta mai buna a ta pe zi ce trece, devino din ce in ce mai buna pe ceva anume incat sa ai o viata profesionala excelenta, un venit foarte bun si o viata foarte buna, nu plina de neajunsuri cu bani de pe o luna pe alta. Vezi diferenta? Sanii te-ar ajuta numai daca ai face video-chat sau,, altceva" ce nu-mi permite site-ul sa scriu. Vrei sa faci asa ceva? Daca raspunsul este,, nu", atunci nu vad de ce i-ai da atentie la un lucru. Concentreaza-te pe sanatatea ta, fa sport, mananca sanatos, apoi pe sanatatea mentala, ai grija de mintea ta, nu-i face rau prin 1000 de metode, pune-o la lucru, fa-o sa gandeasca dar nu o,, intoxica". Apoi de cariera ta. Fa in asa fel incat sa ai o sursa sigura de veni din care poti trai bine. Cat despre iubitul tau, fa-l sa taca daca nu, trimite-l la prima lui tata pe care a supt-o, adica la a lu' ma-sa, daca de a le tale comenteaza.

Eu daca as fi fata, nu as suporta sa am sani mari. In primul rand m-ar incomoda la alergat, la exercitii fizice sau cand ma aplec. In al doilea rand nu as suporta ca baietii sa se uite mereu acolo. Ar fi foarte enervant pentru mine ca de fiecare data cand vorbesc cu un baiat si ma priveste in ochi, ochii lui sa coboare putin mai jos. Nu as avem deloc sentimentul ala de,, ohh da. asa. uita-te la sanii mei, mm do you like them babyy? smug " Si nu mi-ar placea nici sa se citeasca pe fata lui,, MAMA CE SANI ARE ASTA uhhh ce i-as atinge putin". Ba chiar mi-ar placea sa se vada,, wow ce fata interesanta si desteapta este, mi-a facut o prima impresie foarte buna "

Apropo, tu si prietenul tau, mai lasati instragramul in care vedeti toti pepenii acoperiti de un strat de piele. Mie mi se pare dezgustator

| Holiday a răspuns (pentru Nemessys):

Oricum se va simti (si chiar va fi) inferioara uneia cu aceeasi educatie, aceeasi bani, dar corp misto. Restu-i poezie.
Ce spui tu e ca toate bunaciunile sunt proaste si sarace, ceea ce e evident, fals.

| Nemessys a răspuns (pentru Holiday):

N-am zis asta. Adica. nu direct si nici nu am vrut sa transmit asta. I-am zis sa se accepte asa cum este, fizicul il poate face mai fain cu sport si mancat sanatos, iar lucrul mai important decat sanii pentru varsta ei, este cariera, dupa cum am zis, nu sanii ii asigura un venit.

| Holiday a răspuns (pentru Nemessys):

Sanii sunt o componenta a corpului. Un fizic frumos iti aduce avantaje, indiferent ce spun unii si altii. Ai mai multe sanse chiar si la un job mai bun, sau la venituri mai mari la un job. Acelasi lucru e valabil si la barbati.
In plus, ce legatura are cariera cu modificarea sanilor?! Doar nu o faci in fiecare zi si nu mai ai timp de invatat, sau altceva...

| Nemessys a răspuns (pentru Holiday):

Uneori stau si ma intreb daca scriu in romana...

| Holiday a răspuns (pentru Nemessys):

Scrii, scrii, dar nu prea intelegi ce citesti.

Ea zice:
-Am sanii naspa!
Iar tu ii spui:
-Invata sa ai un job bun!

Ce naiba legatura are una cu alta?!

| RoxanaGhost explică (pentru Nemessys):

La partea cu profesia si jobul iti dau dreptate."Buba" care ma ustura enorm e stima mea de sine. Iubitul meu nu a comentat sau ceva doar ca mi s-au întipărit niște apropouri proaste din perioada cunoașterii și mna. Oricum treaba asta ma macina de multi ani.Sunt constientă că interiorul(inteligența, sufletul, bunătatea, sinceritatea, etc...) e mai important decat fizicul.Stii e o vorba:"Frumusețea trece, dar ce faci rămâi cu proasta?"
Multumesc pentru sfaturile in legătură cu profesia și viitorul.Ai mare dreptate.
Dar pur si simplu vreau sa scap de gandurile astea inutile.De cate ori am incercat sa nu ma mai gandesc, ori imi amintesc glumele nesărate, ori am o cunoștință cu ugere care tot se laudă și sincer nu prea am ce să invidiez la ea(doua piei atârnate, menționez că suntem de-o seamă, dar mna prostul nu e destul de prost până nu e și fudul) doar că mă enervează maxim plus poze cu diverse fete pe social media.Si iti dai seama că aceste chestii imi trezeste starea aceea de frustrare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

Nu ți-ar plăcea mai tare sa spună "ce fata deșteaptă si interesantă este si ce sâni misto are"?
Pentru o femeie e important.Indiferent dacă e câștigătoarea premiului nobel in fizica sau o prostituat.a.Aspectul(mai ales ca femeie, dar si ca bărbat) îți asigura un avantaj evident.Esti mai apreciat/respectat, ai mai multă încredere in tine, te simți mai bine in pielea ta.Ii vezi pe ceilalți cum sunt atrași de tine, cum te admira.E un sentiment de putere.
Totuși e aiurea sa zici ca nu ți-ar plăcea sânii mari la o femeie.Carui barbat nu-i plac? Sfideaza logica. Oricat de tare ai pune accentul pe caracter, aspectul rămâne un criteriu important.

| Nemessys a răspuns (pentru RoxanaGhost):

Atunci incearca pe cat de mult posibil sa le elimini. Scapa de persoanele care zic tampenii, da-le si cu ceva in cap daca trebuie laughing, la fel si cu social media. Nu zic sa renunti la asa ceva, dar nu mai urmari persoanele care,, iti fac in ciuda".

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Oare sunt in ciudat in ochii tai daca-ti zic ca mie nu-mi plac sanii mari? Cand vine vorba de fizic, mai mult ma uit fata si putin la fund.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

Ciudat? Poate puțin.Ce sa zic, nu-mi place când oamenii îmi zic direct ca nu le place ceva la mine.
"Puțin" la fund? laughingSi presupun ca la fața te uiti numai la ochi, ca-s oglinda sufletului.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Implanturi.Nu prea văd alta solutie.
Nu e o problema superficiala.Aspectul îți conferă încredere in tine si te face automat mai bine văzută/apreciata de ceilalți.Sigur,aspectul fizic nu trebuie sa fie singurul lucru care sa-ți confere încredere in tine, dar e un criteriu destul de important. Poti sa încerci sa-l compensezi prin carisma, inteligenta etc, dar mereu va fi sentimentul asta de inferioritate fata de tipele cu sâni mai mari.Si legat de ce ai zis tu, implanturile nu te fac neapărat fake.Nu mai mult decât machiajul, in orice caz.
80 B totuși nu e asa puțin.Nu e uau, dar e acceptabil.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba cam o fac fake si arata lumii că e insecure cu corpul ei(orice tip ar normal ar alege una cu sâni mici dar corp lucrat frumos in comparatie cu o siliconata) Daca vreau sa dau in silicon pot să-mi iau o pãpusa, nu-mi trebuie silicoane. măcar ala e un efect cauzat de ea și se apreciaza chestia asta, nu e ceva ce e cauzat de genetic, tipele astea care se frustreaza din cauza sânilor sunt exact ca aia care se simt inferiori din cauza înălțimii sau mărimii penisului. Ce e Penibil.

Nu e vorba că tipilor nu le plac sânii laughing dar poate sa lucreze la alte aspecte care pot s-o avantajeze fata de alea cu sâni mari dar basic la corp. Asta vorbind strict de fizic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dintre o tipa cu corp frumos lucrat (in rest) si sâni mici si una cu același corp, dar sâni mari, majoritatea ar alege-o pe aia cu sânii mari.Nu e ca si cum simți siliconul ăla(suficient de tare încât sa te deranjeze) sau îl vezi de la o posta.Penibil? Si ce ai vrea sa faci cu 10 cm? Sau cupa A? Sau 1, 60 ca bărbat? Poti încerca sa compensezi chestiile astea intr-un fel sau altul, dar tot o sa te afecteze.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Fosta avea silicoane se simte cand strangi sanul ca un balon nu ca un san normal. E moale dar se simte artificial. Nu se compara cu un san adevarat asa mic cum e el.Majoritatea o apreciaza si pe Vulpița nu inseamna ca e un etalon de frumusete, inteligenta, ce apreciaza majoritatea nu e important pentru ca majoritatea e proasta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multi preferam sanii mici in locul unor ugere lasate, nu te mai frustra aiurea ca o sa-ti mai creasca in timp nu raman asa toata viata

| Mogiojojo a răspuns:

Cum ziceau si altii pe aici faptul ca ai sanii mici nu e un capat de lume dar daca chiar te simti frustrata exista tratament hormonal.
Tine minte ca o pereche de sani mari + alte 100 de probleme nu face mai mult decat o pereche de sani mici + alte probleme.

| Dana1999 a răspuns:

Ce sa vezi, esti foarte bine! Sunt fete cu solduri mai inguste ca mine, cu talia mai lata din cauza cutiei toracice mai mare.
Femeia perfectă nu exista!
Mulțumește te cu ce ai ca altele si ar dori să aibă ce ai tu.
Alea de au sani mai mari sunt si mai grase. Bărbaților nu le plac grasele chiar daca au sânii mari.

| Nume6 a răspuns:

Tocmai că ar trebui să te gândești că unii chiar au defecte fizice, n-au un picior, o mână și au stima de 10 ori mai ridicată ca tine care esti o fată obișnuită, nu e nimic în neregulă la tine probabil te compari cu fetele de pe Instagram, care cât și ele cât si tu sunteţi frumoase toate in felul voastru. Probabil si social media te influenţează, insta, etc. Nu ai defecte fizice, ești doar frumoasă in felul tău, ești diferită. Toate fetele sunt frumoase in felul lor. La 20 de ani ai toată viaţa inainte, oare are rost să te compari cu altele, sau să ai stimă de sine scăzută, cănd nu e nimic în neregulă cu tine, ai un iubit, o viaţă liniștită, te așteaptă o tinereţe frumoasă de mulţi ani și îndelungată? Păi, mai gândește-te. Faptul ca poťi auzi, vedea, merge, vorbi, sunt chestii de care alţii nu se pot bucura. Cunosc cazuri, si dacă i-ai vede cât de mult preţuiesc fiecare clipă, te-ar face să plângi. Tu ești frumoasă in felul tău, ești sănătoasă si asta e cel mai important. Trezește-te in fiecare dimineaţă cu gândul: Mulţumesc Doamne că-s sanătoasă, că am o familie, un prieten, ce pune pe masă, că pot să imi fac felul preferat de mâncare, că pot să vorbesc cu cea mai bună prietenă, că pot să mă bucur de adierea văntului, de razele soarelui, de vara care o să vină, și o să vezi cât de mult îţi va crește stima de sine, o să te vezi pur și simplu specială, că până la urmă ești specială, Dumnezeu ţi-a dat viaţă, sănătate, iar asta înseamnă un dar SPECIAL. Toate cele bune, și fruntea sus!

| Ionut659 a răspuns:

Păi asta e, toți suntem diferiți, bucurăte că ai totul la locul lor, acum sunt 76% șanse ca un copil să fie malformat, dacă esti ok e bine dar dacă suferi de ceva du-te la doctor.

| inflicted a răspuns:

Din ce ai descris arati bine. Mereu astea care aratati bine sunteti cele mai frustrate.

| 33226633 a răspuns:

Ai trupul minunat asa cum este acum! Nu trebuie sa fii frustrata, nu ai de ce!

| D1403 a răspuns:

Draga mea, invata sa te iubesti! Sunt barbatii care prefera sanii mici.Mai bine mici, decat marii si lasati.Nu ai sanii dar ai fund.