| SaRiNoOtZa a întrebat:

Astazi am fost la doctor fiindca ieri am lesinatsad si doamna asistenta mi-a spus ca am lesinat fiindca am avut o cadere de calciu.Doamna asistenta mi-a spus sa urmez o cura cu calciu + magneziu timp de trei luni 10 zile pe luna.Intrebarea mea este urmatoare :dDaca o sa iau calciu + magneziu o sa ma ingrasa? Calciul ingrasa? As fi foarte suparata daca m-as ingrasa chiar si un kilogram fiindca sunt la cura de slabirebig grin. Multumesc anticipat! O zi bunahappy fundita desigur!

Răspuns Câştigător
| LexUTz a răspuns:

Tu ce ai prefera:
Sa lesini pe strazi in fiecare zi, sa stai prin spitale mai toata viata, sa ai probleme cu sanatatea din ce in ce mai grave si in cele din urma sa mori?
Sau sa te ingrasi? happy

3 răspunsuri:
| Kittynika a răspuns:

Stai linistita ca nu pui 10 kile pe tine.Si eu am spasmofilie, am avut multe caderi de calciu. Dar eu nu asimilez din medicamente doar din produse naturale, oua, lapte, branza, cascaval etc. Am luat medicamente de calciu in fiecare zi nu 10 zile si nu m-am ingrasat.In zilele lunii fara litera R adica mai iunie iulie august stay la soare sa iei vitamina D de la soare sa se asimileze calciul.

| micurutza2005 a răspuns:

Deci de la soare se fixeaza calciul cu vit. D e singurul care sintetizeaza vit D (ca sa nu te mai incurce MADDYLINE ), soarele nu iti da calciu el il fixeaza cu vit. D. apoi daca tu faci in continuare cura de slabire o sa ti se intample si mai multe nu doar lesinuri si scaderi de vitamine si minerale din corp, cura de slabire e pentru termen foarte scurt mai ales cele drasnice maxim o saptamana ca sa nu prabusesti tot organismul din cauza asta, si apoi in momentul cand incepi sa mananci organismul tau va reactiona pe post de aparare si orice o sa mananci el va depozita sub forma de grasime ca sa aiba provizii pentru cand nu i dai mancare si mai tii cure care sa il dea peste cap. mai bine fa altceva decat cure din astea care te aduc la lesin apoi calciul nu se ia impreuna cu magneziu pentru ca se anihileaza chimic una pe alta, prima data iei calciul 10 zile sau cat iei si apoi iei magneziu 10 zile dar nu impreuna, magnosun e foarte bun iar calciu e bun cipcal500 e natural are concentratie mare de calciu pe pastila si vitD3.si ar fi bine sa termini cu curele eu am slabit fara cure si fara efort si cel mai important am slabit sanatos fara sa imi afectez sanatatea doar prin reducerea portiilor de mancare, mancat sanatos, fara grasimi dulciuri, mancat des si putin pentru ca daca i dai des organismului sa manance atunci nu va mai fi tentat sa isi faca rezerve de autoaparare ci va arde caloriile normal pentru ca va vedea ca primeste mancare regulat, dupa ora 19nu mai mananci decat o cana de lapte sau un fruct daca ti- foame tare, dimineata mananca bine pentru ca acea masa nu te va ingrasa pentru ca va fi folosita pentru energia corpului pentru intreaga zi, mananca fructe, legume, renunta la cartofi prajiti sunt primii pe lista cu caloriile cele mai multe si cei mai nocivi, mananca doar rar si putini de pofta din ei, mai bine i mananci copti la cuptor, nu rontai intre mese nimic sau la tv.sau stand la calc.pentru ca atunci nu iti vei da seama cat mananci portiile conteaza mult poti manca orice dar fara abuz, mananca in asa fel incat sa spui ca ai mai manca ceva dar sa nu mananci, obisnuindu-te sa mananci putin si organismul va functiona normal nu va cere mai mult.de regula necesarul de calorii pentru o persoana normala este de 2500calorii/zi, sau mananca atat cat crezi ca poate si organismul metaboliza adica daca mananci mult si nu faci miscare sa se accelereze arderile nu ai cum sa nu te ingrasi, mananca dupa necesarul organismului si in functie de efortul depus pe zi, bea multa apa sa te hidratezi accelereaza arderile, apa plata sau minerala cu lamaie, pastaile si varza ajuta si ele la slabire, dar vei vedea ca daca ai rabdare si respecti anumite reguli care nu sunt grele de fapt o sa vezi incet ca tu mananci si de fapt slabesti si daca mai faci si putin sport sau miscare e si mai bine, nu te indopa cu fast-food, cipsuri, mancare cu calorii multe daca crezi ca nu le poti consuma prin efort intens, sport, eu am slabit cam in 3luni 7kg si 9cm din talie doar asa avand grija ce mananc si cat, fara restrictii majore gustam din toate dar putin si mancarea de baza era sanatoasa cu fructe, legume, carne de pui, curcan, peste iaurturi, cereale, lapte, masa de dimineata ar trebui sa contina cate putin din toate:lapte, branza, cereale, fruct, sau suc de fructe proaspat natural, paine integrala, miere, putin unt sau margarina cu vitamine, la amiazi pui, legume, etc.deci a slabi sanatos inseamna sa nu depasesti 2-4kg pe luna, deci se poate si fara sa traumatizezi tot organismul pana te aduce la lesin daca mai ai nelamuriri poti sa ma intrebi orice eu ma mentin de 1an jumate la aceleasi kg fara efort si mananc din toate cate putin ( de ex.mancam inainte cate o tabla de ciocolata acum mananc un kinder happycand am pofta mai rar etc.) si am mai incercat si alt cure cum faci tu si am pus dublu inapoi dar acum nu. succes si tie si nu uita orice ai face sanatatea si viata e mai importanta decat orice cura de slabire sau altceva pe lume, deci ce alegi?

| Ady00pk a răspuns:

Nu, Nu ingrasahappy