| Carina_Alecsandra_2002 a întrebat:

Buna tuturor
Prietena mea cea mai buna mi-a povestit acum ceva timp faptul ca a fost violata la varsta de doar 13 ani. Nu a vrut niciodata sa mi dea mai multe detalii deoarece nu a trecut peste si sunt singura persoana care stie asta.
Nu am vrut niciodata sa deschid subiectul asta, s ar fi simtit, atat ea, cat si eu, foarte prost.
Dar acum cateva zile am deschis subiectul asta.
Pur si simplu nu stiu ce sa fac si cu ce s o ajut pentru ca nu vrea sa vorbeasca nici cu mine pe tema asta, dar cu un psiholog sau un politist, mai ales ca au trecut 3 ani de atunci.
O vad zi de zi cum e din ce in ce mai rau, intra in depresie, e mereu trista, nu mananca niciodata, imi spune mereu ca nu poate dormi noaptea. iar eu ma simt oribil pentru ca inseamna totul pentru mine si chiar nu stiu cu ce as putea o ajuta.
Puteti sa mi oferiti va rog niste sfaturi?
Daca e nevoie puteti sa ma contactati si in privat.
Multumesc!

1 răspuns:
| mary1990 a răspuns:

Buna. O prietena de a mea a trecut prin ceva similar acum mult timp. Stii vorba ca niciodata nu e prea tarziu. Din cauza socului trait ei i s-au inchis niste porti de gandire logica pozitiva, de aceea a ramas doar cu cele pesimiste. Ca prietena, iti multumesc ca ii stai aproape. O sa spun si eu ce ar spune si altii. Doar stai langa ea, daca nu a vrut sa iti spuna totul acum nu e pregatita, nu o forta pentru ca mai rau va fi, pentru cava stii ca daca cumva se afla tu ai fi singura care putea sa spuna desi nu ai spus tu, ai inteles? Cand totul va fi din nou ok iti va spune. Pana atunci stai langa ea, protejeazo are nevoie de acest sentiment acum. Daca se mai intampla ceva mesaj si revin.