| qShane a întrebat:

Sunt într-o relație de aproximativ 6 ani, dar cu problema pe care vreau sa o povestesc mă confrunt de vreo 4-5 ani.
Am să încep cu începutul, când m-am mutat împreună cu iubitul meu, am observat din prima că este cam puturos, nu mă ajută la curățenie, nu voia să muncească. Am crezut că lucrurile se vor schimba, însă și în prezent situația este aceeași. Într-adevăr, am un job foarte bine plătit, dar asta nu înseamnă că el nu trebuie să muncească. I-am atras atenția de mai multe ori, spunandu-i că ar trebui să își găsească ceva de muncă, cu care să aducă un venit în casă, însă de fiecare data a dat-o în glume, a evitat subiectul și mi-a și spus că nu vrea să lucreze. Bun, nimic de zis, dar nici măcar la treburile casei nu mă ajută. O să vă dau un exemplu foarte recent. Aseară am făcut curățenie generală în toată casa, totul era luna. S-a pus omul meu pe gătit, iar când a ieșit de acolo am găsit un dezastru (pe care evident singura l-am strâns), zoaie de ulei și sos peste tot, condimente răsturnate in dulap, ambalaje și resturi peste tot în bucătărie, am izbucnit în lacrimi. Nu e prima dată când face așa, mai pe scurt, toată ziua se joacă pe calculator și nu își scutură nici măcar scrumiera, nu strânge scrumul care îi cade pe lângă ea, efectiv nu face NIMIC (iar astea ar fi doar câteva exemple).
Am încercat de nenumărate ori să îl conving să facem muncă în echipă sau măcar să strângă propria mizerie. Nimic nu se schimba.
Simt că cedez nervos, nu mai rezist. Probabil mulți mă veți întreba de ce nu m-am despărțit de el până acum. Ei bine, îl iubesc enorm de mult, am trecut prin multe împreună și plus de asta știu că dacă ne-am despărți ar ajunge foarte rău, pentru că are o situație familială foarte proastă, practic ar ajunge pe străzi.
Nu știu ce să mai fac, orice sfat sau părere m-ar ajuta enorm. Aștept cu mare interes răspunsurile voastre și va doresc o zi buna!

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Păi omu profită fix de atitudinea asta a ta. de ce s-ar duce la muncă când știe că are „proasta" care îi aduce banii în casă și doar trebuie ocazional să asculte ceva injurii? de ce ar pune mâna să facă curat după el când vede că vine „proasta" și strânge oricum până la urmă și tot ce trebuie să facă e să ignore niște injurii?
tu îl înveți așa.
ia atitutdine și gata. nu vrei să te desparți, atunci refuză să mai împarți bani cu elsă plătețti integral facturi și să aduci mâncare ȘI PENTRU EL în casă. îi zici clar, ori pui bani, ori pleci. ori te duci la muncă, ori ești bărbat care stă acasă dar faci casa lună și gătești și speli de eu nu mai trebuie să fac nimic. îi dai variante dar CRITICE că altfel cu unu ca ăsta n-ai ce face. e nasol cu curățenia, probabil e genu de persoană care trăiește în jeg și nu o deranjează și pe ăștia greu îi convingi să facă ordine

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Scuza-ma ca ti-o spun direct si frans dar se pare ca esti o masochista. Stiai foarte bine cum este si totusi te-ai mutat cu el si persisti in grava greseala pe care ai facut-o si dupa 5 ani de asazisa convietuire. Deja esti si foarte naiva (ca sa fiu eufemistic). Lasa-l in plata Domnului si desparte-te de el, n-o sa se schimbe daca tu mereu lasi de la tine si ii accepti lenea si nesimtirea.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Pleaca putin de acasa ca sa invete sa faca singur treburile. happy Asta e o varianta, a doua ar fi sa vorbesti serios cu el si sa ii spui clar ca asa nu merge. Practic tu esti sclava unui copil care sta toata ziua sa se joace si sa frece menta. Ti-a zis destul de clar ca nu vrea sa lucreze. Ce mai speri?

| Andreeush a răspuns:

Ce sfat vrei dacă tu nu îl lași să se descurce singur?
Nu ar trebui să te preocupe pe tine dacă ajunge pe străzi dacă îl lași.
Până la urmă nu vorbim de un copil de 5 ani ci de un om în toată firea. Problemele lui familiale nu sunt o scuză să piardă timpul toată ziua și să nu facă nimic.
Dacă de 4-5 ani e problema atunci nu ești normală.

| Nemessys a răspuns:

Deci avem asa.

Dacă stai în continuare lângă el, nu îți convine deoarece este un leneș

Dacă încerci sa îl convingi, nu o sa reușești deoarece i-ai mai repetat de nu știu câte ori asta și tot nu a făcut-o

Dacă te despărți de el o sa îți fie mila de el ca are nu știu ce probleme.

Ok ai alta varianta?

Hai sa îți zic și eu ce am de zis și spre deosebire de domnul de mai devreme, o sa te iau mai tare.

Nu mai zic de faptul ca ai făcut o alegere proasta dar hai sa o luam altfel. Ești într-o relație cu el de 6 ani, deci nu căsătoriți. Știi pe ce se bazează o relație sau iubirea? Pe Respect, iar modul cum te tratează el, lăsându-te pe tine sa faci curat și sa muncești atât acasă cât și la munca, îți dă impresia cumva ca te respecta? Asta înțelegi tu prin respect?

Deja ți-ai declarat nemulțumirea fata de el, bun, asta e un prim pas, ce se întâmplă dupa? Și răspunde sincer la o întrebare, oare chiar asa ți ar plăcea sa iti petreci tot restul vieții? Cu un leneș? Banuiesc ca nu. Sau poate chiar stilul asta se viata îl vrei tu și greșesc. Dar dacă nu faci ceva, asa o sa arate toată viata ta pana mori.

Un lucru care mi se pare și mai grav este ca ai deja o vârstă, în jur de 25 sau chiar 30 de ani. Tu chiar nici la vârsta asta nu ești în stare sa iei o decizie singura, mai ales în situația asta? O sa vina aici și fete care abia au întrat la liceu, pana și ele ar ști ce sa facă dacă ar fi în locul tău. Deci cu faza asta ești chiar penibila. Pana și o puștoaică de 15 ani ți ar spune ca dacă ar fi în locul tău, ala ar avea o luna la dispoziție sa își găsească loc de munca, dacă nu, i-ar face bagajele și adios. Și tu, femeie în toată firea după 5 ani încă nu știi ce sa faci și vii aici sa întrebi persoane care-s și cu 15 de ani mai tinere decât tine.
Te las cu gândul asta. Sa știi ca situația pe care o ai și o sa o ai în viitor este numai și numai din cauza ta, nu din cauza lui. Alegerile mereu se afla în mâinile tale.
Oricum, nu înțeleg de ce ai mai pus întrebare dacă îți bagi **** in ce urmează sa îți zicem noi. Mai bine nu o puteai dacă viata ta o sa arate la fel ca pana acum și în următoarea săptămâna. Greu mi-ar fi sa cred ca tu te schimbi și faci acum ce trebuia sa faci în acești 5 ani.
Eu iti urez multa bafta și o viata de sclavie cât mai plăcută. Ca altceva nu ești pentru el decât o sclava, nu o iubita.

Mai am o ultima curiozitate, oare ce te așteptai sa zicem?

Ai zis ca îl iubești enorm de mult. Îl iubești pe dracuu, ești atașată emoțional și obișnuită cu el. Și în plus el este un puturos, din asta rezulta ca nu te respecta pe tine ca femeie, din moment ce nu te respecta, e clar ca nici nu te iubește, deoarece pe asta este bazats iubirea, pe respect. Oare ți se pare logic sa iubești pe cineva care nu te iubește? N-as zice.

| Eireann a răspuns:

Adevarul e ca e nasol cu munca, seful are pretentia sa fii acolo in fiecare zi, trebuie sa trezesti, sa mergi chiar daca ploua, chiar daca nu ai chef tot trebuie sa iti faci treaba. Cum sa ai pretentia ca el sa faca asa ceva?
Si ce tot atata curatenie, nu vezi ca el e pe cale sa faca level up la joc? Strange tu ca el e ocupat.
Dar ca sa fiu serioasa stii ce fac oamenii cu o situatie familial proasta ca sa nu ajunga pe strazi? Isi gasesc in loc de munca. Tu il iubesti, el profita: Tu nu vrei ca el sa ajunga pe strazi asa ca il tii in casa ta, tu nu vrei sa traiesti in jeg asa ca strangi dupa el. Normal ca nu se angajeaza, normal ca nu te ajuta - tu ii oferi tot ce are nevoie fara ca el sa ridice un deget.