| Parakeets a întrebat:

Voi cum faceți să treceți peste lipsa banilor?
Mai ales dacă aveți și anxietate și știți că doar când aveți bani în buzunar vă simțiți ok pe stradă? Sau că doar atunci mai aveți scop să ieșiți, că cumpărați orice?
Cum treceți peste asta?
Eu deja am cedat psihic.
Mai ales că vreau să lucru și nu am cum, pentru că nu găsesc clienți pe curățenie.
Cum trăiți voi cu frica asta?
Și ce faceți în casă ca să nu înebuniți?
Nu pot comanda nimic, nu pot nici ieși din păcate ca să cumpăr, nici măcar o gumă, deoarece nu mai am un sfanț. Dar psihologic e deja mai grav decât la Covid. Măcar la Covid am stat izolată în casă, dar am știut că am de toate și chiar a fost o minivacanță cu mama mea, stând împreună. Dar acum e teribil și nici de minimele chestii pe care le făceam, nu-mi mai pasă. Iar curățenie oricum dacă fac, simt că fac degeaba, că după trebuie să vină facturile la apă, curent, nici soluții multe de dezinfectat nu mai am. E crunt.

Oare cât e minimul de băgat la păcănele? Și cât pot scoate să zicem de pe urma a 5 sau 50 de lei? sad (cred că ăștia sunt ultimii bani din portofel happy

Ce alte opțiuni mai am ca să fac bani legal? Evident fără contract de muncă. Nu vreau să mă leg cu contract de muncă. Dar să fie muncă legală totuși, la care pot reveni când vreau și de la care pot pleca când vreau?
De ce trebuie să fie viața așa de grea? Doar cu contract să se muncească și oricum nici acolo, nu te primesc dacă nu ai stea în frunte.
Sunt disperată. Ce soluții am să fac niște bani legal, urgent?

13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca te gandesti sa scoti bani din pacanele si sa pleci de la munca atunci cand vrei tu, m-am lamurit.
Asteapta prințul pe un cal alb. Pardon, BMW.

| RAY a răspuns:

Daca dorești te pot ajuta, cunosc firme care te ar ajuta, dar sa vrei sa muncești că așa multi se fac că vor

| Parakeets explică (pentru RAY):

Firme să ce? happy
Sună dubios laughing)
Nu mă prea încred în joburile TPUistice. happy
Dar măcar zi-mi despre ce este vorba.
Să aud, dragă Ray.
E legal, măcar? laughing)

| RAY a răspuns (pentru Parakeets):

Am mai multe la fabrici, la scări de bloc, video chat, onlyfanns sau ce pasiune ai

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Prostituția nu este ilegală. Faci un bine la clienți.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Cind n-ai bani, faci bani. Sau reduci cheltuielile la maxim. Se poate. Nu, pacanelele nu sunt solutia. Important e sa te descurci cu ce ai. Uite, eu acum pe persoana fizica am accesibili din scurt vreo 1000 de lei pe card si vreo 200 cash. Pe firma, 2000 EUR si vreo 19.000 de lei care sunt dar nu sunt ai mei si cel mai probabil nu o sa mai scot dividende pentru anul trecut deloc, desi as putea trage vreo 2000 EUR... iar pe firma unde sunt administrator si angajat, si daca as fi debil, as putea sa fug cu banii aia in Patagonia, un total de peste 110.000 EUR. Sa ma simt prost ca sunt cam rupt? Sa am vise erotice cu ce as face cu 100.000 EUR? Nici.
In cazul tau, iarasi semeni cu vara-mea. Si nu e deloc de bine. Viata nu e grea. CE TE OPRESTE SA PUI MINA SI SA SCRII? Sa meditezi copii online? Sa cauti joburi remote? Greeeeeu...

| Parakeets explică (pentru GabiDumitrescu):

Joburi Remote?
Am tot auzit de astea, dar ce sunt?
Chiar sunt sure?
Dacă sunt din alea să completezi nu știu ce sondaje sau alte nebunii. Cred că zic pas.
Am încercat de vreo 5 ani să completez niște sondaje pe mail, dar niciodată nu m-am sincronizat cu perioada când trimiteau ei sondajele și când mai intram pe gmail și vedeam un sondaj, ori nu reușeam să mă conectez, ori nu mi dădeau nimic. laughing)
Deci nu prea am încredere în joburile "online" cum oamenii nu au încredere să bage pe cineva în casa lor să le facă curățenie.
Decât talantul curățeniei mi l-am fructificat la maxim și sincer, chair aș dori să fac treaba asta profi. Dar nu găsesc clienți. E frustrant.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Parakeets):

Ce nebunii? Eu de exemplu am o angajata full time. Ea lucreaza acasa la ea, sau la gagii-su, sau in padure, sau unde vrea. Nu ma intereseaza ca lucreaza 6 sau 10 ore pe zi, atita vreme cit isi face treaba. Ne-am vazut face to face in vara, dar tot ce a insemnat acte pentru angajare si ceea ce lucram acum am rezolvat la distanta, ca ne dispart cateva sute de kilometri si nu ne plimbam de nebuni prin tara doar ca sa ne vedem la ochi ca sintem noi simpatici si ne place aceeasi muzica, aceleasi sortimente de bere, si avem amindoi ceva cu religiile organizate, si altele care nu vor mai fi mentionate aici. Are contract de munca inregistrat la ITM, ii platesc darile la zi, tot ce trebuie. Cu sondajele am facut ceva maruntis personal, dar ala nu poate fi considerat job remote serios, ci doar bani de seminte. big grin

| J0B0MAT a răspuns:

Eu zic să faci videochat.Sau onlyfans.

| Dismally a răspuns:

Pai de ce ar fi o problema contractul de munca? Daca ai nevoie de bani si nu gasesti alta solutie, munceste cu contrac, nu cred ca e chiar asa rau sa ai un contract de munca, din contra chiar, te poate ajuta in multe situatii.

| VoidEternal a răspuns:

Zici că ești disperată, dar mai zici că:

"Evident fără contract de muncă. Nu vreau să mă leg cu contract de muncă."

"să fie muncă legală totuși, la care pot reveni când vreau și de la care pot pleca când vreau"

"Dacă sunt din alea să completezi nu știu ce sondaje sau alte nebunii. Cred că zic pas."

"Deci nu prea am încredere în joburile online"

"Nu mă prea încred în joburile TPUistice. "

Toate astea arată că nu ești disperată.

Apropo, legal e cu contract de munca.

| Parakeets explică (pentru VoidEternal):

Păi am zis că sunt super disperată acum?
Am zis doar că vreau să-mi înmulțesc doar talantul pe care l-am practicat ani de zile în propria casă. Curățenia la sânge. Și disperarea da, asta este, că Dumnezeu zice să ne înmulțim talanții, dar nu ne dă la toți oportunități sau ajutor. Am spus clar că știu să fac curățenie la sânge, dar nu am și dorința de a comunica din ușă în ușă. Că deja mătușică-mea m-o luat aseară, ca să nu o cert pe mama și că va fi vai și amar dacă nu o să o mai am și că dacă vreau să fac asta, să mă duc eu să mi caut clienți și să nu plâng la mama. Și i-am spus și ei, ce-ți spun și ție. Știu să fac curățenie la perfecție, o fac în stilul și ritmul meu, dar la perfecție și îmi doresc să fac asta dincolo de zidurile casei mele, dar nu am nici măcar 1% dorință să găsesc eu oameni. Vreau doar să mi-i găsească mama sau cineva sau să-mi-i bage God în traistă. Direct pe listă. E ok cu online-ul că te mai poți promova acum acolo, dar nici cu online-ul eu una nu am făcut față. Cred că am mai spus pe aici, că am mai încercat acum câțiva ani, chiar îmi amintesc că am pus și anunț pe OLX și pe atunci și pe Facebook-ul meu, și o bătut doar vântul. Ba chiar, dacă-mi amintesc eu bine, am dat ca variantă de plată prin OP pentru publicitatea făcută de atunci la OLX și nu mai știu sigur, dar am impresia că eu nici azi nu am plătit drăcia aia. Că-mi venise târziu hârtia acasă de plată, după ce deja trecuse săptămâna de reclame și dacă am văzut că oricum, nimeni nu m-a contactat, nu m-am mai dus să plătesc.
Sper să nu mi vină cu recuperatori sau ceva, pe acasă. Aia mai mi-ar lipsi. laughing)
Și la fel cam se întâmplă și cu pagina mea de Facebook și Instagram pentru scris. Acum că am tot adus în discuție reclamele astea. Știu ce spun când spun. Vreau să muncesc, dar fără să-mi facă reclamă, pentru că orice-ar fi, reclamele nu țin cu mine, dar se pare că nici oamenii nu mă plac până la urmă. S-a văzut și cu curățenia, dar și cu pagina mea, unde chiar zic eu că am încercat să vorbesc la general și nu doar ce m-ar deranja pe mine la viață. Și totuși nu a prins la public, ceva precum încurajările și scris deep, nu a prins, însă conturi precum Curierul și Unanonimcelebru sau Feterele au mii de cititori. Și n-am nimic cu ei, că și eu îi citesc happy Dar mă înfurie că ceva deep nu prinde și ceva random prinde la public.

Deci sunt disperată, dar nu pe ce mi spuneți voi să lucru. Mai ales dacă cu contract, patronul m-ar vrea pe viață. Nu-i pot oferi viața mea. happy Ș-așa sunt as la dat demisii, când chiar mi se taie și de tâmpeniile șefilor și pretențiile lor și de nebuniile colegilor și a părinților. Nu stau la discuții, demisia și pa.

| RAY a răspuns (pentru Parakeets):

Orice afacere necesita răbdare și mulți nervi