| Cristina123467 a întrebat:

un prieten are 45 de ani si este dependent de alcool nu vrea sa urmeze tratamente sau altceva, cum credeti ca l-as putea ajuta sa scape de acest viciu fara stirea acestuia?sad Va rog. esti foarte important pentru mine. Multumesc mult

1 răspuns:
| alina58 a răspuns:

Nu ai cum sa ajuti o persoana din moment ce ea refuza acest lucru. Cel mai bine ar fi sa porti o discutie cu el cand e treaz, sa ii prezinti urmarile care le poate avea consumul excesiv de alcool atat pentru sanatatea lui dar si pentru psihicul lui. Incearca sa il duci intr-un parc, unde toata lumea se relaxeaza si sa ii spui ca poate fi si el la fel, daca face o alegere buna pentru viata lui. Eventual, propune-i o mica excursie unde sa il ti tot timpul ocupat, astfel incat sa nu aiba timp si pentru alcool.
Sper ca ti-e de folos sfatul meu si tine minte, prima data trebuie sa il faci pe el sa isi doreasca sa se schimbe apoi tot ce trebuie sa faci e sa ii fi alaturi. Mult succes!