| Loredana96 a întrebat:

Buna,uneori nu mai stiu de unde sa i-au acele puteri de care am nevoie.Am auzit ca multe familii trec prin asta,dar prietenii mei au parte de familiii fericite dar la mine mereu este cearta, bataie, si linistea lipseste din casa noastra.Am o sora mai mica de 6, iar eu am 14 ani.Ea inca nu intelege.Dar eu inteleg totul si ma doare foarte mult.Sufar mult din cauza asta. Tatal meu vrea sa divorteze de mama.Deja mie sau surioarei mele nu mai vrea sa ne daie macar un ban.De tot ce am nevoie, de haine sau chiar de bani mereu trebuie sa ma adresez la mama.E ca si cum nu as avea tata pe lumea asta.Aceasta suferinta nu o pot descrie in cuvinte. Tata vrea sa divorteze si sa plece in SUA pentru totdeauna.Dar casa e scrisa pe el si nu vrea sa ni-o lese noua.Eu si soara mea raminem cu mama la bunica.Mi-e fricacrying Mi-e mila de mama, nu mai pot sa o privesc cum plinge din cauza lui tata.Mi-e frica pentru ca nu stiu cum ne vom descurca fara tata, mama cu salariul ei de profesoara greu ne va intretine.As vrea sa o ajut cu ceva, dar nu pot pentru ca am doar 14 ani.Eu vrea sa fiu linga mama, dar si linga tata.Dar imi dau seama ca daca nu divorteaza acum mai tirziu vor fi certuri mai mari.crying

Răspuns Câştigător
| LaRiiuU a răspuns:

Cel mai bine e sa divorteze. Gandeste-te ca asa cum te afecteaza pe tine, daca mai raman impreuna asa o s-o afecteze si pe sora ta. Este un om care nu merita nici un respect, din moment ce nu-i pasa de voi. Eu in locul vostru l-as lasa sa plece. Ramane-ti o vreme la bunica voastra. Alta solutie ar fi sal da-ti in judecata sau sa-l duce-ti la politie pentru ca da in maicata. Asa a-ti putea ramane cu casa. Nu stiu ce sa zicsad. E foarte urata situatia asta. Ar trebui sa vorbesti cu maicata si sa ajunge-ti la o concluzie pentru ca daca ai vorbi cu tatal tau sigur nu a-ti ajunge la nici o intelegere. Imi pare rau pentru cea ce trebuie sa treceti, dar de multe ori parintii sunt niste iresponsabili pentru ca nu se gandesc la cat de mult va afecteaza. Dar crede-ma pe viitor chestia asta te va ajuta sa gasesti un baiat care sa nu semene cu tatal tau.

3 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

E complicata situatia.
Nu toti au familii fericite, nici eu.
Incearca sa vorbesti cu o ruda mai aproapiata sau un psiholog/consilier, incearca sa-i ajuti pe parintii tai spune-le tot ce ai pe suflet.

| TatSergiu a răspuns:

Stiu ca totusi nu este treaba mea dar, cam de la ce se cearta. te-as putea ajuta,

| i86e2 a răspuns:

Este o vorba care spune "da-mi puterea sa accept lucrurile pe care nu le pot schimba". Nu poti schimba ceva, parintii tai trebuie sa o rezolve pe asta, tu ești dusă de valurile mării si unde vei fi dusa nu stii si nu te poti impotrivi, dar trebuie sa mergi mai departe, orice ar fi, surioara ta si mama ta au nevoie de tine, fii tare. Te vei maturiza inainte de vreme, poate iti vei pierde perioada asta in care ceilalti se distreaza si tu va trebui sa fii stâlp de sustinere, dar care e alternativa? Sa te dai bătută?