| anonim_4396 a întrebat:

va implor ajutati.ma cineva a facut o comanda pe elefant cu datele mele si cu emailul meu am primit azi mail 80 de lei si numele meu dar casa nu e a mea ce sa fac

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De ce nu suni la ei? Trebuie sa aiba un numar de telefon. E-mailul primit de tine este in inbox sau in spam?

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

In inbox si imi da numele dar stiu si adresa si nr celui care a facut comanda.

| Laura a răspuns:

Şi nu au ei un număr de contact?

| Laura a răspuns:

Of... pe urmă iar zici că mă iau de tine.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu înțeleg, ce vrei să spui cu "casa nu e a mea". Rogi proprietarul să te însoțească la ridicarea coletului, dacă stai în gazdă, dacă adresa din actul de identitate nu corespunde cu adresa scrisă pe colet. Poți întreba la ghișeul poștei din localitatea ta, ei îți vor spune ce trebuie să faci.

| anonim_4396 explică (pentru floresdemayo):

Ma refeream ca a scris o adresa care nu este a mea, nici nr de tel nu e al meu.A scris datele lui folosindu.se doar de numele meu si de adresa de mail

| floresdemayo a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu te agita, suni mâine dimineață la sediul firmei Elefant.ro 031.9301 (linie telefonica cu tarif normal) și anulezi comanda. Ori, dai un reply la email. Atâta tot!
Menționezi că nu nicio legătură cu comanda respectivă. Poate, emailul ți-a fost expediat din greșeală. O mică confuzie! Multe adrese de email, cu același nume, se termină în ".com", altele în ".ro" etc

| anonimg a răspuns:

Nimic din tot ce vine pe email nu trebuie luat in serios. De fapt tot ce vine pe emial este inselatorie, furt si tot felul de atfel de lucruri. Fereste-te sa bagi in seama emailurile. Sterge-le fara sa le deschizi, indiferent de la cine ar fi; chiar vor spune ca sunt de la politie, fbi, banca sau cine stie ce tampenii le mai trec in cap sarlatanilor de pe internet sa scrie in emailuri.
Ca sa nu mai primesti emailuri de la ei, bifeaza toate aceste emailuri, apoi le muti in spam(daca nu sunt deja in mesajele spam), si apoi faci ca sa nu mai primesti nici un mesaj in spam.

Bagi in seama doar acele documente care iti vin de la posta - fie ca ti se inmaneaza personal de catre un lucrator de la posta, fie ca iti vin in cutia postala care o ai in scara blocului, fie ca iti vin acasa printr-un curier.

Tot ce iti vine prin email si nu ai comandat personal, se numeste infractiune. Rau este ca politia romana nu se implica mai mult in astfel de cazuri. Dar noi putem sa nu cadem in capcana doar atunci cand stergem aceste mesaje fara sa le deschidem ca sa le citim.