| Mihaela2729 a întrebat:

Buna, va rog frumos sa ma ajutati. Am probleme cu un profesor, de 2 ani si ceva ma porecleste si se comporta cu mine de parca sunt ultimul om si chiar nu i-am facut nimic. Am unii colegi care vor sa-mi faca rau si sa-i zica profesorului minciuni despre mine. Faza e ca proful asta a pus 2 unor elevi mai mici pe motiv ca a chiulit toata clasa de la ora lui. Si mi-e sa nu-mi faca ceva si mie, la cum se comporta cu mine il cred in stare. Sunt singura din clasa mea care e ocărâtă de acest profesor, cu ceilalti colegi se comporta frumos si niciun coleg nu ma sustine.
Ma gandeam sa-l zic la inspectoratul din Buzau, poate rezolv ceva. Profesorul e director adjunct si daca i-as spune directorului general nu stiu cat de mult ar rezolva, adica am auzit ca directorii se sustin, nu stiu cum e in cazul lor.
De la anul oricum vreau sa ma transfer, dar mi-e frica ce o sa patesc anul asta, sunt singura impotriva unor colegi si a unui director adjunct.
Ma gandeam si sa-l inregistrez audio dar am auzit ca e penal si tot eu pot sa am probleme. Nu am nicio dovada cu care pot dovedi ce-mi face profesorul asta, ar putea fi un coleg dar nu e nimeni care sa-mi fie alaturi.
Sfaturi? Chiar nu mai pot sa suport...

2 răspunsuri:
| LordCristobal a răspuns:

Buna!
In primul rand vorbește cu părinții despre problema ta. Poate o sa vina la școală să îți ia apărarea în fața profesorului.
In al doilea nu îl mai lasă să te umilească. Atrage-i atenția că nu e frumos ce face și că trebuie să te respecte așa cum și tu îl respecți pe el.Chit că o să îți de-a nota proastă sau o să aibă mai mare pica pe tine totuși nu ar fi rău să îl pui puțin la punct.

| sparklingqueen a răspuns:

Salut,vorbeste cu parinti tai sa vorbeasca cu profesorul si sa discute cu el