| xRIPx a întrebat:

Buna va rog imi dati exemple de dilatare in viata de zi cu zi?
Funda big grin

Răspuns Câştigător
| R0MW4LD a răspuns:

Http://cvisp.wikispaces.com/......281%29.doc

apasa pe link ca sa descarci sau sa vezi fisierul.doc

| xRIPx explică (pentru R0MW4LD):

Mersi...

| R0MW4LD a răspuns (pentru xRIPx):

Nu ai pentru ce! Mi-a facut placere sa iti pot fi de folos!

4 răspunsuri:
| drogh a răspuns:

Dilatarea termică este fenomenul fizic prin care dimensiunile (volumul, suprafața, lungimea) unui corp cresc în urma variației temperaturii. Fenomenul opus se numește contracție termică. Pentru majoritatea substanțelor creșterea temperaturii duce la creșterea dimensiunilor, dar există și excepții.
În funcție de starea de agregare a corpului, dilatarea se manifestă diferit. Astfel, un corp solid își mărește toate dimensiunile liniare în același raport, un lichid își mărește volumul (forma sa depinde de vasul care îl conține), iar un gaz își mărește fie presiunea, fie volumul, fie amîndouă, în funcție de incinta în care se află. Modificarea valorii volumului produce modificarea valorii densității și în cazul amestecurilor a valorilor concentrațiilor raportate la volum ale componenților: concentrația molară și masică.

| xRIPx explică:

Exemple va rog nu teorii...