| anonim_4396 a întrebat:

Bună vă rog mult ajutați-mă cu un sfat simț că înnebunesc, cred că am o problemă gravă. Am 16 ani de 2 ani sunt în Ungaria, tatăl meu e foarte strict și nu mă lasă nici 20 de minute afară. Problema mea e că nu pot să mă concentrez la nimic, am doar imaginați în cap persoane... Râd singură câteodată când mă gândesc mai antens... Ascult muzică și îmi imaginez cum sunt cu cunoștințele că sunt mai presus de cât ei... Că sunt mai bună... Mă duc de colo colo în casă pot să mă plimb și ore întregi.
. Și dacă cunosc pe cineva nou îl mint de cine sunt cu adevărat... De ce... De ce mi-se întâmpla asta de ce nu pot să imi controlezi gândurile... Devine din ce în ce mai rău... Dar în rest sunt o fata de casă... Retrasă... Cu doar câteva amice pe facebook. Am mai scris aici problema mea dar nu mi-sa dat un răspuns de ajutor

2 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Cred ca un ajutor de folos il poti primi de la un psiholog. Doar el poate sa afle ce trairi interioare ai, ce probleme si de unde ti se trag aceste lucruri. Nu stiu daca e cineva in masura aici sa te ajute cu ceva. O sa ai nevoie de mai multe sedinte, nu exista doar un sfat care sa iti vindece tie problemele din pacate.

| ByaBii a răspuns:

Sunt de parere ca trebuie sa incerci sa te schimbi si tu, sa incepi sa cunosti mai multe persoane. Stiu cum e sa ai un tata super protector si strict =) dar cu trecerea timpului o sa te lase mai lejer, tu trebuie sa incerci sa te deschizi mai mult fata de altii. Nu o sa fie usor si sa nu te astepti sa te schimbi de azi pe maine dar nu trebuie sa renunti dupa prima incercare si sa nu te descurajezi. Incearca sa vezi si partea buna a lucrurilor.
Sper ca am putut sa te ajut si bafta pe viitor =)