| Elyiela a întrebat:

Va rog sa ma ajutati cu niste raspunsuri. Eu nu ma inteleg aproape deloc cu mama, ea e bolnava psihic, are tulburare psihotica cu simptome schizofrenice, a fost internata acum cateva zile pentru ca ea zice ca a "lesinat" (nu stiu sigur ce patit pentru ca eu eram la scoala). I-au dat drumul si vad iar ca nu vorbeste cu mine, daca vrea sa comunice ceva imi scrie pe o foaie de hartie, azi de exemplu m-a trimis sa platesc curentul si rds-ul si scrisese "du-te jos si plateste, vrajitoare" si alte prescurtari care habar nu am ce inseamna. De mult ori m-a jignit din cauza la boala pe care o are si simt ca nu mai suport efectiv. Pur si simplu mi-e teama ca iar ne certam si ne batem.
Ideea e ca ea e casatorita cu un italian, tatal meu vitreg, cu care eu ma inteleg dar ea nu. Ei nu mai locuiesc impreuna insa nu au divorțat. Aş vrea sa stiu daca se poate sa ma mut cu el si sa aiba el grija de mine, el avand o pensie de 280 euro pe luna plus ce mai lucrează. Acum cateva zile cand ea era in spital am facut rost de o copie a certificatului de inregistrare a casatoriei sau ceva de genul, nu mai stiu sigur numele dar oricum e o copie care atesta ca ea e inca casatorita cu el. Apropo, pe certificatul meu de nastere doar ea e trecuta. Asta inseamna ca nu pot sa ma mut cu tatal meu vitreg?
Practic intrebarea mea e daca politia poate sa ma oblige sa stau cu ea fiindca ea ma are sub raspundere desi eu vreau sa stau cu tata? Care macar e stabil mintal. Mentionez ca am 16 ani si in iunie implinesc 17.

2 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Daca in cerificatul tau de nastere doar mama ta este trecuta, inseamna ca ea iti este tutorele.
Tu nu esti in custodia tatalui tau vitreg, deci nu te poti duce la el cat timp esti minor.
"iar ne certam si ne batem " tu te bati cu mama ta sau ce sa inteleg din asta?
Daca ea este diagnosticat si totusi nu se afla in spital sub tratament inseamna ca ea te poate legal ingriji.
Dar daca consider ca nu o face sau mai rau, prezinta pericol pentru altii sau pentru ea insasi, ar trebui sa iei masuri, de exemplu sa suni la protectia copilului.

| Andreeush a răspuns:

Nu poți să te muți cu tatăl tău vitreg, ești minoră.
Ar trebui să fii lângă mama ta, să o ajuți din când în când.
Tot ce îți zice nu zice conștient, e bolnavă. Nu ar trebui să pui tot la suflet.