| bikerfreak a întrebat:

Va rog sa ma ajutati.Inaltimea mea este 1.67, si am 56 de kg, am 12 ani. E mult? Cat ar trebui sa slabesc? Si care e greutatea ideala pentru mine? Nu par grasa, doar em ceva grasime pe burtica si pe solduri.Multumesc.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Calculul greutatii:
BMI-indice de masa corporala
Ex. inaltimea 1.67, greutatea 56 kg.
56sad1,67 x 1, 67)=67:2,7338=24,5...
sub 18=subponderal
18-25=normoponderal
25-30=supraponderal
peste 30=obezitate
peste 40=obezitate morbida.
Deci tu esti -normoponderala-.Esti OK.
Ai putea slabi astfel:
1.Reguli de alimentatie:
-fara sare multa,fara dulciuri, sucuri, chips-uri etc.
-nu manca dupa ora 6
-scoala-te de la masa cand inca ti-e foame
-nu bea apa nici inainte, nici in timpul, nici chiar dupa masa
2. Sport
-mergi pe jos
-mergi la sala
-alearga
-mergi la inot
Dupa aceste reguli stric-te merg eu si am slabit mult.
happyhappy
Succes!

3 răspunsuri:
| Marynna a răspuns:

La inaltimea ta, nu 56 kg nu sunt multe. Daca ai putina celulita, nu se rezolva decat prin sport. Cele mai bune sunt abdomenele.Fa un numar de abdomene pe zi si o sa vezi ca in timp nu vei mai avea burtica.

| TheFeeye a răspuns:

La 12 ani cred ca vreo 40 de kg. trebuie sa ai, cel putin eu asa aveam.Ma rog poate tu ai oasele mari : )).
Daca nu 'pari grasa' nu incerca sa slabesti happy. AI putea incerca sa 'dai' din burta si solduri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.
Iti dau raspunsul pe mesaj privat, ca aici nu functioneaza.
Dar imi dai funda/vot la raspunsul asta.OK?