| OrangeWind a întrebat:

Voi cand vedeti un om care poarta ochelari ce va spuneti? De ce majoritatea lumii ii considera pe cei care poarta ochelari tocilari, plictisitori, ciudati, etc?
De ce un om doar pentru ca are ochelari nu poate avea aceleasi sanse la a reusi in viata ca un om care nu poarta dupa unii?
Si eu port ochelari de aproape un an si mi s-a intamplat sa fiu data la o parte numa din cauza aceasta.Inainte sa am ochelari aveam multi prieteni, imediat cum mi-am pus prietenii au inceput sa dispara si sa se ascunda pe hol cand vorbeau cu mine ca sa nu ii vada cei "cool" ca vorbesc cu o ochelarista.De ce sunt unii oameni atat de rai? De ce? Cum le putem schimba parerea?

Răspuns Câştigător
| Licurici_2296 a răspuns:

Nu le putem schimba parerea.
Si eu am miopie. Multi ani am purtat ochelari, nu am fost cea mai populara din scoala, insa nu e in totalitate vina ochelarilor.
E adevarat ca mi s-a schimbat treptat cercul de prieteni odata cu folosirea lentilelor de contact. E trist, insa asta e adevarul.
Nu putem sa le schimbam gandirea. E ca si atunci cand o persoana poarta aparat dentar. Nu ai nimic impotriva cu asta, insa poti sa te surprinzi ignorandu-l in mod automat, sau nu.depinde.

Insa conteaza si de caracterul tau. Exista si persoane ''cool'' cu ochelari, care nu sunt ignorate si total agreate.
Treaba cu toceala si plictiseala nu are neaparat legatura cu realitate, insa din moment ce lumea incepe sa te ignore te transformi automat in ciudat. Si atunci cand esti ciudat, nu se mai chinuie nimeni sa se intrebe cat de treaba esti, nu-si pune nimeni problema ca fata care sta singura, in colt s poarta ochelari poate sa aiba ceva interesant si inteligent de zis.
Intelegi? Sunt considerati ochelaristii ciudati pentru ca sunt exteriorizati de ceilalti. Si daca esti de o personalitate slaba, chestia asta te poate afecta cu adevarat, fara sa poti sa iti revii, refugiindu-te de exemplu in carti si studiu, si de aici vine si treaba cu tocealahee hee
E ca Ying si Yang. asta e lumea in care traim.
Iti doresc putere happy si sa-ti recuperezi prietenii care ar face bine sa realizeze ce greseala fac inainte sa fie prea tarziu!
Traiasca Ochelaristii!hee hee tongue

16 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Daca porti ochelari nu inseamna ca esti antisocial neaparat. Sunt persoane care poarta ochelari si sunt foarte in regula. Pe mine chiar m-ar putea atrage o fata care poarta ochelari. Dar depinde si de personalitatea fetei. Totul depinde de tine. Daca arati ca ochelarii nu te schimba e foarte bine. Fii indrazneata, sociabila si arata-le ca ochelarii nu schimba nimic. Din pacate sunt multi care au figuri si profita de orice pentru a te face sa te simti prost.

| baru a răspuns:

Nu incerca ca nu vei reusi. Noi asa suntem facuti. Daca cineva are o problema in loc sa-l ajutam mai bine il dam la oparte si il barfim. Astia suntem noi. Nu toti, dar aproape. Si inca ceva de care este bine sa ti cont; In lumesa asta esti singura sau singur. Nu teajuta nimeni. Iar referitor la ochelari eu am alte pareri. Cei care poarta ochelari sunt mai sexy.Pa

| arysa a răspuns:

Eu port ochelari de la 6 ani si de-a lungul adolescentei m-am confruntat cu situatii similare sau mai rele decat a ta. Prin generala eram singura care purta ochelari din clasa si eram considerata o "ciudatenie", aveam fel de fel de porecle, etc.Totul a luat sfarsit de cand a inceput sa nu-mi mai pese, mi-am facut prieteni care ma accepta asa cum sunt, si am ignorattoate criticile. Vazand ca nu-i mai bag in seama m-au lasat in pace. iti propun sa faci acelasi lucru, oamenii sunt mult prea rai si ipocriti ca sa-i iei in seama. In afara de asta incearca sa vorbesti si cu fostii prieteni si cere-le o explicatie. Explica-le ca nu te-ai schimbat cu nimic, esti aceeasi persoana si daca nu te accepta asa, mergi mai departe. Iti vand un pont:ochelarii sunt cea mai buna arma de a te proteja de oamenii prefacuti.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Port ochelari din 1994 de când am fost diagnosticat cu astigmatism hipermetropic compus. În 16 ani de carieră de ochelarist (şi mai urmează măcar vreo 5 până se perfectează operaţia) am întâlnit şi oameni de tipul ăsta dar temperamentul meu care iese în evidenţă chiar şi atunci când nu vreau, nu prea am avut probleme în sensul ăsta.
Şi, sincer, te sfătuiesc negreşit să te îndepărtezi de cei care te judecă după acest aspect pentru că negreşit sunt doar nişte superficiali.

| anonimaa a răspuns:

Pai nu poti...de ex daca esti foarte cool si arati beton nimeni nu va lua asta in seama ba chiar va fi un avantaj pentru tine insa pentru persoanele mai retrase este logik un dezavantaj
ar trebui sa faci ceva ca ochelarii sa fie mai misto gen ia-ti rame coloratewinking sunt foarte shic si foarte IN in acest sezon
la mine cred ca daca as purta ochelari nimeni nu mi-ar zice nimic si chiar as fi mandra sa port.sa sti ca desi nu am probleme cu vederea vreau sa-mi ia-o o pereche de ochelari pentru citit pe care sa ii mai port si asa fara sa citesc fiindac sunt casual
fundita?

| AndreeA_4571 a răspuns:

Eu sincer nu vad de ce ar fugi de tine, asta inseamna ca nu ti-au fost niciodata prieteni adevarati.
Exista si ochelari de vedere foarte super cu care unele persoane se mandresc.
Incearca niste ochelari de vedere la moda sau pur si simplu pune-ti lentile de contact de vedere.:D
http://www.topfeminin.ro/media/img/text_zones/Romana/big_484.jpg

http://femina.rol.ro/taguri/images/stories/ralph_lauren.jpg

http://www.feminis.ro/imgs/uploads/49886ff01799f.jpg

http://assets.acasatv.ro/......_size2.jpg

| mada12 a răspuns:

Si eu port ochelari. dar eu nu ii port cand ies pe afara, doar cand sunt la ora sau cand sunt acasa.tongue... Se intampla asa deoarece oameni cred ca cei ochelaristi"" nu sunt "misto" sau "de gasca"... e o prostie.nu trebuie sa ii bagi in seama.winking sa stii ca cei care nu se rusineaza cu tine iti sunt prieteni adevaratiwinking

| ambutisare a răspuns:

Nu le poti schimba parerea pentru ca asa gandesc ei, e o mentalitate de turma si gresita. Pentru ei conteaza mai mult infatisarea decat ce ai in cap.
Isi vor schimba parerea doar atunci cand incep sa te cunoasca. sa vada cum gandesti si spre ce tinzi, ca nu esti asa cum credeau ei. Dar asta nu se poate face cu toata lumea. E bine daca ai un cerc de prieteni cu care te intelegi si care se uita cu aceeasi ochi chiar daca porti sa nu ochelari.
Stii si tu ca parerea lumii conteaza prea putin.
Si cei ce ti-au fost prieteni inainte de a puta ochelari si acum se feresc de tine; nu erau prieteni sunt doar p***e.

| OrangeWind explică:

Multumesc tuturor pentru sfaturile si incurajarile voastre>big grin

| Sin a răspuns:

Pentru ca cei ce poarta ochelari isi strica vederea citind prea mult.
Cand vad un om cu ochelari automat ma gandesc la inteligenta.
Daca eram in locul unii baiat, personal preferam sa am o fata ochelalarista, citita, ca prietena, decat o pitsipoanca pe care s-o adun la 4 dimineata moarta de beata de prin cluburi.
Nu ai cum sa le schimbi parerea, sunt pur si simplu imaturi.

| AlexSala a răspuns:

Nu le poti schimba parerea. asa'i romanu'.

| Piisiiiii a răspuns:

Si eu trebuie sa port ochelari de vedere si nu as vrea dar trebuie. Si nu considera atat de mult ce spun cei din jur. Asa consider eu.

| robinho33 a răspuns:

Buna da-mi id tau si vb am si eu o prietena in clasa si ma inteleg super bine cu ea si crede-ma nu sunt tocilar si nu port ochelari si daca vrei sa vb pe mess id meu dani_marian33

| robinho33 a răspuns:

Buna eu consider ca fetele cu ochelari majoritatea sunt sexy si nu sunt deloc urate utie id meu sunt din bucuresti si poate vrei sa vb dani_marian33

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu port ochelari dar de cand ii am nu s-a schimbat nimic. Aici depinde de persoanele cu care esti prietena. Aratale ca nu esti " tocilara, plictisitoare si ciudata " sau poti sa iti gasesti si alti prieteni ca sigur sunt multi care vor prietenia tawinking

| ElizaGadea a răspuns:

Personal ador oamenii cu ochelari, nu inseamna ca esti tocilar doar pentru ca nu poti vedea la departare/apropriere. desigur, sunt anumite rame de ochelari care sunt oribile, si ar fi bine sa te tii departe de alea
http://www.gamine.ro