| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare pentru cei care poarta ochelari, vi s-a intamplat vreodata sa vedeti mai neclar fara ochelari decat atunci cand nu ii purtati?
De exemplu, nu am mai purtat 4 ani, atunci aveam 0.5 si pentru ca nu am mai purtat am ajuns la -2 si acum port iar dar am fost in alta parte unde lentilele sunt scumpe si mi se pare ca vad mai neclar de aproape si mai clar de departe. Nu stiu daca ati inteles ce vreau sa zic nu ma pricep la explicatii...

1 răspuns:
| MeForeverAlone a răspuns:

Cred ca ai dat din Miopie in Hipermetropie. Miopia este o boala care apare in general la copii, vezi bine de aproape dar nu mai vezi bine la distanta. E posibil ca tu sa fi avut aceasta problema la inceput. Apoi ti s-a agravat pentru ca nu ai purtat ochelarii, asta e motivul, si probabil ai dat in Hipermetropie. E o boala prin care vezi mai clar la distanta, dar nu vezi bine de aproape. Cred ca asta e problema ta. Iti trebuie alta pereche de ochelari, pentru citire.
Daca nu intelegi intreaba mai multe un medic, ok?
Bafta!