| DoarStefan a întrebat:

Voi puteti deduce vreodată Cati ani are o persoana cand vorbiți cu ea? eu sincer dupa câteva minute de stat la taclale imi pot da seama liber câți ani are.
Pe diferite chat-uri "ochesc" din prima persoanele cu un intelectual mai ridicat.
Am observat ca cultura cu care e înzestrat persoana data ii determina caracterul si inteligenta.
Deci,cum pot sa fiu "mai mare de ani",si cand spun aceasta ma refer la cum sa fiu mai cult si dezvoltat, am interacționat cu persoane de 12 ani care par ca au 17-19 ani.de ce?
Modul de exprimare,gândurile, sarcasmul si ironia pe alocuri dar tot odată cu seriozitate...cum? care e secretul? Am observat ca astfel de persoane au o mai mare "greutate"in societate si nu numai.
Daca ziceți de ex -cărțile- va rog sa dați si exemple de cărți.
Mulțu'

Răspuns Câştigător
| Nemessys a răspuns:

Pentru ca ele se maturizeaza mai repede. Poate nu le place sa se comporte ca niste compii fata de altii care si la 15 se comporta ca de 10... Secretul? Nu este niciun secret. Sau daca este, nu-l stiu eu. Si eu fac parte din acea categorie de oameni dar daca m-ar intreba cineva asta, sincer nu stiu ce sa-i raspun. Cred ca. auto-educatia, si/sau mediul in care traiesc, de ce fel de persoane sunt inconjurat si multe altele.

| DoarStefan explică (pentru Nemessys):

E cam..vag....dar merge.

2 răspunsuri:
| GreenVoid a răspuns:

Secretul e mediul in care au crescut.Eu cred ca unii pur si simplu s.au maturizat mai repede cum a spus si userul de mai sus, obligati de imprejurari.Normal ca un copil care a avut totul de.a gata va avea o mentalitate diferita de unul care a muncit pentru tot cu mainile lui si a trecut prin greutati care l.au maturizat si i.au schimbat perspectivele.Sau mai sunt ceilalti, care nu au avut o viata chinuita dar totusi au reusit sa se trezeasca si sa se dezlipeasca de turma, sa invete, sa se dezvolte personal etc...lucruri care pentru multi ignoranti sunt chestii neimportante.Iar de cealalta parte sunt cei fara resurse, care ar vrea dar nu pot...ca n.au de unde sa invete sa se comporte.