| anonim_4396 a întrebat:

Sunt la munca si astept sa termin programul, si am citit printre cateva intrebari o tema legata de religie, si am obaervat cateva persoane destul de fanatice, care vorbesc de parca ar fi niste Apostoli reincarnati.
Probabil am sa ii jignesc pe unii, dar am sa va inpartasesc ideologiile mele despre Dumnezeu si Religie, chiar daca o sa le negati, mi-ar placea sa va aud parerea, dar va rog seriozitate in raspunsuri si cat se poate de rationale.
Am sa incep simplu prin a spune ca sunt Ateu, nu stiu exact termenul, dar sunt un ateu ce crede in bunatatea oamenilor, si intr-o spiritualite ce exista in fiecare, ceva ce nu este transpus fizic, ci numai psihic, ceva de care fiecare om are nevoie ca sa se aprobe pe el ca este o fiinta unica si ca are un scop. Mai pe scurt, cred ca fiecare om are constiinta sa faca lucruri bune sau rele fara sa fie nevoie de un Dumnezeu care sa te "calauzeasca".
Fiecare om se naste liber sa aleaga ce vrea in viatta, corect?, se pare ca nu e asa, pentru ca daca te nasti intr-un sat izolat din Pakistan sau Iran sau Siberia, nu o sa poti ajunge la intelegerea de asa zis "Dumnezeu" sa ii intelegi scriierile si toate cele, practic esti izolat de a intlege ca daca pacatuiesti, vei ajunge in Iad. Acum va intreb, cu ce e de vina copilul de acolo, cu ce a gresit el sa ajunga in Iad si sa nu creada in Dumnezeu si in alta religie poate?!
Tot asa, fiti open mind si aprobati faptul ca mediul in care traim ne transforma, nu se naste nimeni rau sau bun, dar oamenii si locurile din jurul nostru au o influenta asupra noastra. Cu ce e de vina un copil dintr.o familie proasta, ce este batut, jignit, amenintat, traieste intr-un mediu in care, in viziunea lui, a fura, a omora, etc este total ok?!, fata de unul are creste intr-o familie buna?!, de ce face Dumnezeu diferente?
De ce exista atatea boli, cunosc oameni religiosi, ce au nascut copii handicapati, si si cred ca estd suma pacateloe din trecut, dar totodata cunosc oameni care nu sunt religiosi si au copii perfecti normali, modele pentru societate.
Cati dintre toti criminalii si hotii lumii s-ah nascut intr-o famile buna?, si au fost invatati toate lucrurile morale?, fiti seriosi, un procent extrem de mic. Intreb din nou, de ce face Dumnezeu diferente?
Nu mai trebuie sa dau exemple, e destul de clar, Religia este o forma de manipulare in masa, si nu poate orice minte slaba sa realizeze asta, deoarece s-a implementat un sistem pe parcursul a sute de ani, au scris si rescris biblia pana a ajuns cartea perfecta pentru conversie a unui om simplu in religios si daruit lui asa zis-ul Dumnezeu.
Fiecare religie in parte face acelasi lucru, implementeaza in mintile slabe, niste lucruri emotionale, mintile slabe ce au nevoie de cunoastere si raspunsuri, si le primesc de la sursele nepotrivite, si problema este ca o fac inca de cand esti un copil, si cresti cu ideea asta, cu cat ti se repeta de mic despre Dumnezeu, cu atat iti este mai greu sa crezi ca nu exista. Asta se intampla si cu Musulmanii, sunt doar niste roboti ce sunt folositi pentru proprile interese politice, dar asta e alta discutie, nu o sa intru in detalii.
Nu vreau sa va simtit jigniti, pentru ca o sa va simtiti, si am sa va explic de ce, religia a devenit parte din voi, din personalitatea voastra, si daca va spun ceva rau de Religia voastra, o sa va simiti egoul atacat, iar egoul nu gandeste constient, actioneaza inconatient si va va trimits mesaje de atac, pentru ca asa se apara egoul.
Am intrat mult prea adanc, sper sa ma fi facut cat de cat inteles, am ales sa fiu Ateu, pentru ca personal nu inteleg de ce sa trebuiasca sa cred in ceva anume, pentru a putea fi o persoana buna si a oferii valoare si pozitivitate celorlalti. Ironia face sa cunosc persoane religioase ce sunt aproape unele din cele mai insuportabile persoane, din orice punct de vedere.
Religia va orbeste, nu va lasa sa vedeti ce se afla dincolo de blocajul asta pe care v-il pune in fata.
Scurta teorie, legat de ce au nevoie oamenii de religie si de ce se raspandeste asa repede. Atunci cand cineva nu mai gaseste o solutie la probleme sale, are nevoie de cineva asa zis spiritual, ajutor moral, sa il ajute, iar oamenii au dezvoltat asa zisi zei, care le.au adus in viziunea lor acea lipsa din sufletul lor.
Oamenii cred prea mult in coincidente, pentru ca nu realizeaza ca sa zic asa cele 100 de cosuri ratate (la basket) ci doar pe cel in care a nimerit, repetandu-si mereu, ca urmatorul va nimerii. Asta se intampla si in religii, oamenii nu vad dezastrele, lucrurile rele, in care tor Dumnezeu actioneaza, si vad lucrurile bune, pentru ca au mintile spalate, pentru ca asa functionam noi ca oameni, e un sistem foarte bine pus la punct.
Ma rog, am intrat prea mult in detalii, smdati-mi un motiv pentru care sunteti sau nu sunteti Atei.
Apreciez ca ati citit, si sunt deschis la orice fel de pareri, la cele logice si cu o idee structurata corect, am sa si raspund si argumentez.

6 răspunsuri:
| Speed99 a răspuns:

De acord cu tine.
Dupa cum am spus de mii de ori: Religia este cea mai distructiva arma pe care omenirea a creat-o.

Oamenii pur si simplu refuza sa inteleaga cat de avansati am fii ca civilizatie daca nu s-ar mai rezuma la carti semi-primitive.

N-am chef sa intru mai adanc in argumente, pentru ca cine vrea sa ma inteleaga, m-a inteles deja, iar cine nu, probabil e preocupat urmarind turma de oi.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Nu am religie, nu am biserica, popa, nimic, nu fac vreo propaganda dar nu sunt ateu. Divinitatea privita prin prisma stiintei e altceva decat mataniile din hrube. Dulcan e unul din cei mai importanti intelectuali in viata din Ro. Daca iti pare interesant mai gasesti cu el. Atentie - https://www.youtube.com/watch?v=eId6EB59RiA

| Mayar a răspuns:

Ok, cand am auzit ca esti ateu, mi s-a rupt filmul.
Nu crezi in Dumnezeu si alte 'prostii'? Ok, e alegerea ta. Tine minte bine : tu ai ales aceste lucruri, deci tu singur vei da socoteala pentru cum ai judecat. Nu vei avea scuze si nu vei fi scuzat.

Daca tu nu crezi in Dumnezeu, asta nu inseamna ca nu exista. Dar acesta e si scopul - in lumea asta sunt doar 2 parti : binele si raul. Chiar daca negi existenta lor, ele continua sa ramana la fel.
Daca nu crezi si nu il urmezi pe Dumnezeu, atunci automat esti de partea celuilalt. Pe acela nu il intereseaza daca crezi sau nu in el, il intereseaza doar sa nu crezi in Dumnezeu si in invataturile lasate de el. Din cate vad, a facut o treaba foarte buna, pentru ca esti inradacinat in acele convingeri false.

Intre timp, tu pierzi 'teren' : un hot cand te fura, o face cu luminile aprinse? Nu. Prefera sa te lase sa crezi ca nu e acolo.
La fel ca diavolul, prefera sa te faca sa crezi ca nu exista - nici el, nici Dumnezeu.

Stii ce e interesant la atei, la sceptici? E ca mereu cauta dovezi, siguranta. Intrebarea e, ce va faceti cand le gasiti?

| FAndrei a răspuns (pentru Mayar):

Exact cum ma asteptam, nu esti tu cel care a scris toate astea, si egoul ce s-a simtit atacat, din prima cum ai citit Ateu, ti-ai asumat ca tot ce spun este gresit, fara a continua sa intelegi ce scriu, pentru ca din ce ai scris, reiese ca nu ai inteles ce am spus. Nu ma derajeaza calea pe care ai ales-o tu, ma deranjeaza faptul ca vei influenta mintile slabe si vor fi sustrase de la adevar.
P.S citeste totusi ce am scris, am cateva greseli de tastare, dar incearca totusi sa intelegi ce am vrut sa spun, si gasestemi raspunsul la urmatoarea intrebare: De ce face Dumnezeu diferente, de ce sunt unii privilegiati fata de altii, de ce unii sunt supusi la chinuri, iar altii la o viata buna, nu suntem egali? Mestec o putin, si intreaba-te de ce e Dumnezeu asa nemilos cu unii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu oamenii religiosi nu vei putea sa porti o discutie normala, logica, rationala. pe tema religiei. Exact cum a spus si Mayar :,, Ok, cand am auzit ca esti ateu, mi s-a rupt filmul.''
Religia dispune de mecanisme complexe de a manipula oamenii.Cum crezi tu ca o femeie va reusi sa le explice logic unor musulmani ca Dumnezeu nu exista, cand aia deja o considera foarte pacatoasa pentru ca nu poarta burka? Cand ei deja considera ca femeia aia nu are dreptul sa isi arate fata si ca asta inseamna desfranare si trebuie pedepsita? Cand ei deja se simt superiori prin religia lor si prin respectarea stricta a regulilor?

| FAndrei a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt niste lucruri ce ne depasesc, suna putin a teoria conspiratiei, dar asa e, suntem o masa de oameni, de aproape 8 miliarde, suntem programati genetic sa ne reproducem si sa supravietuim. Nu ne putem opri din lucrurile astea 2, exista cineva acolo sus ce trebuie sa controleze toata masa asta imensa de oameni, religiile sunt unele din uneltele lor, dar repet, oamenii nu realizeaza, si se duc dupa restul turmei.