| Skydragon22 a întrebat:

Buna, vreau sa aplic la o facultate din strainatate dar trebuie sa imi convertesc notele in GPA. Problema este ca nu am inteles cum anume trebuie sa fac asta. Trebuie sa convertesc fiecare semestru, apoi fiecare an si dupa? Stiti vreun site sau o persona care se ocupa cu asa ceva? Sau exista cineva care a facut asta in trecut si ma poate ajuta?

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu am auzit in viata mea de convertirea notelor... de la o facultatate din Romania la una din strainatate.
Din cate stiu eu, asa ceva nu este posibil!

Daca esti olimpic la una din materiile internationale (mate, info, chimie, fizica) atunci orice facultate din lume te poate acepta fara examen.

Daca nu esti olimpic, atunci sustii examenele de admitere in tara unde doresti sa faci facultatea ori te inscrii si platesti fiecare urs, examen de facultate.
Costa cam 20-30.000 mi euro pe an fiecare an de facultate, incluzand cazarea, masa, transportul etc.