| RoooneyThePuf a întrebat:

Vreau sa fac o compunere, pentru o nota 10 la romana, despre Cea mai frumoasa amintire de craciun, ...LA voi care este?(poate imi vin niste idei, legate de intamplaruile voastre,,)Cea mai frumoasa are funditahappy:*

Răspuns Câştigător
| LorDLeoN a răspuns:

"norii au început să se cearnă în steluţe argintii"
"zăpada s-a aşternut ca o mantie albă şi strălucitoare"
"au început să roiască albinele cele albe "
"cerul este uneori înnorat alteori alb ca zăpada"
"soarele nu mai este darnic şi nu mai are putere"
"iarna vremea este friguroasă"
"s-au dus zilele babei şi nopţile vegherii"
"prin râpi adânci zăpada de soare se ascunde"
"şi mugurii pe creangă văd imbobocind"
"s-a dus zăpada albă de pe întinsul ţării"
"reci podoabe-n ramuri goale"
"iarna copiii sunt fericiţi"
"fulgi mari ca de vată"
"iarna cerne norii"
"cunună de steluţe argintii"
"mantie albă, strălucitoare"
"covoare albe şi moi"
"copaci de zahăr"

"fluturi lucitori gătesc pământul"
"iaz de oglindă"
"inimă de gheaţă"
"crengi gătite cu beteală"
"câmp de cristal"
"şirag de săniuţe"
"ninge ca-n poveşti"
"haină argintie"
"gheaţă ca oglinda"
"steluţe mici şi albe"
"fulgii pluteau în zbor legănat"
"Crăiasa Zăpezii"
"zăpada cade puzderie măruntă şi deasă ca făina la cernut"
"flori sclipitoare de argint se ţes pe geamuri"
"roiesc albinele cele albe"
"copacii ca nişte soldaţi muţi şi reci, cu zale de gheaţă"
"munţii ca nişte uriaşi adormiţi sub omăt"
"copacii ca nişte fantasme"

"zâna înveşmântată în alb"
"crengi îmbrăcate într-un palton de nea"
"a aşternut pe cer nori cenuşii"
"zăpadă albă şi pufoasă "
"iarna a pornit prin munţi şi văi"
"a îmbrăcat brazii şi pinii cu cojoace grele de zăpadă"
"a pus crengilor mănuşi de puf"
"roi uşor de fluturi albi"
"iarna, vrăjitoarea cea căruntă"
"fulgul – floare mică şi rotundă, o minune de-o secundă"
"alb ca spuma laptelui"
"strălucitor ca un diamant"
"fluturaş de argint zboară pe aripile nevăzute ale vântului"
"se joacă de-a prinselea prin aer"
"cad din cer ca nişte mărgăritare"
"cojoc de omăt"
"perlele mari şi albve dansau în văzduh un dans fantastic"
"casele şi-au pus căciui de blană albă"

"a pictat flori de gheaţă pe geamuri"
"cerul ca un imens policandru"
"zăpada ca un ocean de ninsoare"
"Crăiasa poartă o rochie cusută cu ace de gheaţă şi împodobită cu steluţe argintii"
"clopoţei de argint" astea sunt expresi care le-ai putea baga in text si fa si uh o intamplare imaginara ex: era o zi... si stateam langa focu care stralucea nu stiu... si tot asa neam adunat si incepeam sa povestim ceva de genu noroc:X

6 răspunsuri:
| ZapaciLaa a răspuns:

A fost odata ca niciodata o fetita tare scumpa si frumoasa, pe nume Kitty, caci era ca o pisicuta(alintata si mataita). Il iubea tare mult pe Mos Craciun(MosTun ii spunea ea) cel mare si bun cum aflase la gradi ca este Mosu'. Adormea cu gandul la Mos, se trezea cu Mosu'-n gand. Mami, unde-i Mos Tun, ce tace(face)?, Vine Mosu! I-a pregatit si o poeziora pentru serbarea de la gradi, la care avea sa vina si Mosu' cu daruri pentru copii. In fiecare dimineata, mergea cu placere la gradi cu gandul la serbare si la Mos.
Acasa i se tot spunea ca Mosu' are spiridusii lui care-i urmareste pe copii daca sunt cuminti si buni, daca-si asculta parintii, pentru a le aduce darurile dorite. Si Kitty, ca o fetita cuminte si ascultatoare ce era, nu le facea probleme parintilor, pentru ca era foarte nerabdatoare sa vina Mosu' la ea, asa cum a venit si cu 1an inainte, si inca de 2 ori. Doar cu somnul erau probleme...adormea foarte greu in fiecare noapte. Stia ca Mosu' lucreaza noaptea, verifica daca micutii sunt cuminti, in timp ce spiridusii lucreaza la jucariile copiilor, iar ziua doarme. Si credea ca poate sa-l vada si ea in sania trasa de reni, la fereastra. Era un picut necajita Kitty cea mica. Nu era zapada...cum va veni Mosul cu sania trasa de reni? Si se bucura la fiecare mica ninsoare. :-) Mosu' avea zapada sa vina cu sania, nu ca Mos 'lae(Nicolae) care, nefiind zapada, a venit cu sacul in spinare, aplecat de greutatea lui, pe jos, fara sanie.
Scrisoarea lui Kitty era de multa vreme trimisa in Laponia, Mosului. Trebuia doar sa fie cuminte si Mosu' avea sa vina si la Kitty.
Si uite ca la gradi s-a grabit Mosu' si a venit mai repede! :-) Kitty cea mica, spre surprinderea tuturor, a recitat poezioara tare, raspicat si cu intonatie, sa o auda bine Mosul. A primit aplauze furtunoase...stia ca Mosul ii va da o papusa(Barbie), cum a cerut in scrisoarea ce i-a adresat-o. Mandra si-a reluat locul si a asteptat cadoul Mosului. Nu era Barbie, era Becky in cutia de la Mos, dar era tot o papusica si i-a placut tare mult, caci a scos-o imediat din cutie.
Cadoul i-a fost inmanat chiar de Mos Craciun, care a tinut-o si pe genunchii lui, asa cum isi dorise micuta fetita. Dupa serbare, incantata, Kitty le-a spus parintilor ca Mosu' mai vine o data si acasa.;-)
Mai erau 3 zile pana la Craciun. Kitty cea mica, jucausa cum era si plina de energie nu mai avea rabdare. Se bucura de vacanta, dar nu vroia sa mai tina cont de programul de somn si masa. Simtea ca se apropie Craciunul si sosirea Mosului, agitatia sarbatorilor de iarna o cuprinsese si pe ea. Mandra, isi recita poezioara tuturor care vroiau sa o asculte. L-a intalnit pe Mos Craciun si la tati la serviciu, langa bradul acela imens si frumos decorat cu multe luminite. I-a dat Mosul o plasa de dulciuri, pe care le-a pus frumos in camara, sa nu-si strice dintisorii, Kitty. Dar tot pe Mosul care urma sa vina acasa, il astepta micuta fetita.
Iata ca a venit si ziua cea mare, seara urma sa vina Mosu' la Kitty. Bradul era pregatit, trebuia doar impodobit. Micuta fetita nu a vrut sa doarma, pana nu a venit mami a ei de la serviciu si au mancat o supa impreuna, asa cum ii promisese mami de dimineata. Apoi, imediat cum a pus capusorul pe perna, Kitty a intrat in lumea viselor. Timp in care, in casa, pregatirile erau in toi.
Bradul era gata impodobit, prajiturelele erau pe masa, vinul la fel. Bunicuta Lali venise si astepta si ea, sa se trezeasca fetita.
Micii colindatori ii pierduse, Kitty, dar pe Mos nu putea sa-l scape. Doar l-a asteptat atat de mult!
In sfarsit, dupa un somn de mai bine de 3 ore, se trezeste mititica si accepta sa fie imbracata in rosu, pieptanata si aranjata. Doar este Craciunul! :-)
Timid, intra in camera in care era bradul cu darurile aduse de buni Lali si Otto(verisorul ei), sub el. Desi a asteptat atat de mult Craciunul, nu indrazneste sa-si ia cadourile. Parca sunt prea multe dintr-o data. Iar Mosu' inca nu a venit la ea acasa, a asteptat sa se trezeasca mai intai. Indemnata sa-si ia darurile de sub brad, prinde curaj si incepe sa le desfaca... o papusa imbracata ca de bal, ciorapei(ca si anul' trecut, nu a uitat), un trening rosu, o caiulita rosie cu ciucurei, un set de tobe, inca 3 papusele, portocale si banane. Deodata se aude un clopotel sunand. Emotionata, Kitty se lipeste si se strange langa mami. Este Mosu' cel mult asteptat! :-) Nu are cizme, are pantofi si are un inel pe deget, avea sa spuna Kitty mai tarziu. Desi emotionata, nu se sfieste sa-l studieze pe Mos. Acesta o intreaba cum o cheama, micuta raspunde, ' Tina! Nina sau Cristina, intreaba Mosul, emotionata dar tare, Kitty raspunde din nou, ' Tina. Mosul o ridica pe genunchii lui, iar Kitty, framantandu-si degetelele, ii spune acestuia poezioara de la serbare:
Co'i'dam cu bie (Colindam cu veselie)
t'ara de mos 'jun (In seara de Mos Ajun)
'tam cu bie (Si cantam cu bucurie)
'ditza de Tun (Colinditza de Craciun)
si ii canta 2 cantecele(Ninge, ninge si Mos Craciun). Mosul spune Bravo! si o bate usor pe obrajor, gest pe care micuta Kitty nu-l uita, il reaminteste parintilor mai tarziu.;-)
Mosul incepe sa scoata darurile: un dormitor din lemn(pat, dulap, comoda, scaunele, masa, fotolii si chiar o veioza) pentru papusele, kinder, fructe si un costumas rosu(bluza cu pantaloni) calduros dar mare pentru Kitty. Il va purta anul viitor pentru Mos Craciun.
Kitty este cu ochii pe jucarelele din lemn. Se aseaza jos, langa brad si desface dormitorul papuselelor. Este foarte tacuta, se bucura in liniste de darurile primite. Scuturand colpotelul, Mosul pleaca si promite sa vina si la anul'.
Gata cu agitatia dinainte. Este Ajunul Craciunului, iar parintii se bucura de micuta lor fetita, de bucuria intiparita pe fata ei. Ea este preocupata sa-si dezbrace papusile, sa le aseze hainutele in dulap si in sertar, iar papuselele in pat, la somn. Ei nu-i este somn, a dormit o dupa-amiaza intreaga, sa se bucure acum in liniste, de darurile Mosului cel mare si bun.
A 2-a zi de dimineata, dupa o repriza de imbracat si dezbracat, culcat si trezit, papusele, Kitty vrea la plimbare, doar ea cu tati. Mandru de fetita lui, tati ii face un omulet de zapada din putina zapada gasita in curtea gradinitei si-si filmeaza minunea de fetita cum se joaca.
Seara tarziu, in vizita la catelusa Linda, Kitty cea tare scumpa si frumoasa il mai intalneste pe Mos o data. I-a adus fructe si cateva dulciuri. Incantata ne arata ce a primit! Dar bucuria ei cea mare este Mosul mai degraba. Mosul pe care de mai bine de 1 luna il tot astepta. Ce este mai frumos ca luminitele din ochii copilasilor si bucuria ce se citeste pe fata lor, in aceaste zile magice de Craciun?
In ziua urmatoare, vin in vizita la Kitty, Adi si Bogdan, carora Kitty, plina de entuziasm le povesteste despre Mos si le arata toate darurile primite. Are o energie si o veselie debordanta, micuta Kitty. Doar drumul pana la buni Lali o mai oboseste, unde nerabdatoare vrea acasa.
Adoarme noaptea foarte tarziu, cuibarindu-se langa mami a ei si povestind despre Mos Craciun, cel mare si bun, care va mai veni la anul', incarcat cu daruri pentru copii. Somn usor, puiul mamei, pui!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vreau compuneri frumoase

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A sosit craciunul...o mare bucurie pentru lume! pentru ca astazi s-a nascut hristos>>>>>>

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O compunere despre zane spiridusi si vrajitoare

| cezana a răspuns:

La mine este sa stai impreuna cu familia in jurul bradului

| cezana a răspuns:

Statul impreuna cu familia in jurul bradului!