| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa-mi dati si mie o masca naturala pentru parul uscat si despicat. Nu stiu ce are ca de la un timp a inceput sa se despice ma spal pe cap cu samponul Clear si nu folosesc de loc placa. Oare sa fie din cauza samponului? Vreau si o masca naturala pentru el. Va rog mult! P. S: Dau funda + vot!

Răspuns Câştigător
| AmmyBlackAngel a răspuns:

Si eu am increcat samponul si lasa mult de dorit, eu am parul foarte lung si folosesc multe produse de ingrijire.Te sfatuiesc sa incerci un sampon de la Garnier Fructis si un balsam(sa te clatesti bine pentru. ca exista riscul sa iti apara matreata)
Despre masca naturala un dermatolog ar fi cel mai indicat sa iti spuna ce este cel mai indicat pentru scalpul tau.Insa poti folosi
o
Masca de par nutritiva pentru orice tip de par

Ingrediente de care aveti nevoie: 1 galbenus de ou, 2 fiole de ulei de ricin, 1 lingurita de Vitamina A. Amesteca bine toate ingredientele dupa care aplica solutia rezultata pe intreaga suprafata parului. Las-o sa isi faca efectul pentru 2 ore dupa care spala parul cu un sampon usor. Aceasta masca este recomandata mai ales in cazurile in care parul cade in mod excesiv.

Masca pentru par nutritiva cu galbenus de ou

Ingrediente de care aveti nevoie: 1 galbenus de ou si 1 cana de lapte. Bateti galbenusul de ou pentru cateva minute dupa care adaugati laptele. Puteti adauga si o jumatate de lingurita de sirop de trandafiri daca aveti asa ceva la indemana. Aplicati solutia resultata pe tot parul, concetrandu-va in special pe capetele firelor. Lasati masca sa penetreze scalpul pentru 10-15 minute dupa care spalati parul ca de obicei.
Sincer pe astea le folosesc eu.
ps in magazine sunt spreiuri pentru fire despicate, dar cel mai bine ar fi sa te tunzi cam din 3 in 3 luni(doar vf)

2 răspunsuri:
| Lolita1130 a răspuns:

1. Amesteca un ou cu o lingura de ulei de ricin. Aplica acest amestec la radacini, masand usor. Inveleste-ti capul intr-un prosop pentru a pastra caldura si ramai asa timp de 30 de minute. Spala-ti parul cu sampon, apoi usuca-l si aranjeaza-l ca de obicei. Oul este cel mai eficient balsam natural, iar uleiul de ricin grabeste cresterea parului.
2. Amesteca jumatate de pahar de ulei de masline cu sase picaturi de ulei essential de rozmarin. Maseaza bine scalpul dar ai grija sa ungi si varfurile. Inveleste-ti capul intr-un prosop si ramai asa jumatate de ora. Spalat-ti parul si aranjeaza-l ca de obicei.
3. Asa cum am spus, oul singur poate fi folosit ca un adevarat balsam de par. Separa albusul de galbenus si bate albusul cu un tel pana se transforma intr-o spuma groasa apoi adauga si galbenusul. Maseaza-ti aceasta spuma in parul curat, dupa spalare, si ramai asa cateva minute. Dupa ce clatesti parul tine-l putin sub un jet de apa rece. Pentru si mai multa stralucire clateste-l cu un litru de apa calaie in care ai dizolvat doua linguri de otet. Nu-ti face griji, mirosul de otet nu va ramane in par. Funda?:*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Exista mai multi factori care influenteaza "viata" parului tau, unul din ei poate fi stresul sau lipsa unor vitamine. Ideal ar fi sa tai varfurile si sa schimbi samponul. Vezi cum reactioneaza parul (nu ti.as recomanda o masca cu cine stie ce prin ea, ramai la metoda clasica, samponul). Daca problema nu se rezolva cel mai bine ar fi sa mergi la un dermatolog. El iti v.a spune exact ce.ti trebuie.