| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa spun ceva care ma framanta foarte mult, si pur si simplu nu mai rezist si vreau ajutor.Asta a fost prima zi de scoala.

Eu, fac parte dintr-un grup de 4 fete,care era foarte unit anul trecut,dar cu trecerea timpului, cele trei au inceput sa se certe des, pe faptul ca una dintre ele le barfea pe cele doua.Eu nu am avut nicio treaba in situatia asta.Dar,chestia asta ne-a "destramat" sa zic prietenia,si voiam sau nu,si eu am fost implicata in consecintele ei. Fata despre care zic ca barfea, mi-a fost bff foarte buna, chiar foarte.Ma simteam plina de energie cu ea.Dar asta vara s-a pierdut tot.Am prins-o ca avea o alta bff,si am auzit si faptul ca ma barfea(cele doua mi-au zis),si intr-adevar, pe ele doua le barfea la mine, si minciuni spunea despre acestia.Ideea e ca ma simt super singura in anturajul acela,mai ales ca cele trei au inceput sa fie arogante.

Sa nu imi spuneti sa imi gasesc alt anturaj,caci deja sunt stabilite toate in clasa si asta a fost sa fie.O sa caut in continuare prieteni cu care sa ma apropii,si am cativa,dar nu mai am bff, si daca m-as imprieteni cu ea ne-am simti toate super amandoua, dar nu fac niciun pas deoarece o descrisei cum este ea.Si parca ma simt fara chef de viata, vara asta a fost super, dar am uitat sa socializez la scoala...gen,am avut si anumite frustrari in trecut, dar sa lasam asta.De cand nu mai e bff nu mai stiu cum sa imi fac prieteni,inainte chiar eram deschisa,dar acum nu mai sunt,si ma refer la cele trei,dar daca e sa intalnesc pe cineva nou(au fost doua fete cu mine la munte,si dupa cateva minute de la intalnire,socializam si ma apropiasem foarte mult de ele,inca tin legatura).Si simt cu toata problema asta,care se va repeta zilnic,ca imi scade increderea de sine, de a socializa, pur si simplu ma intimidez si nu stiu de ce.Si nu vreau sa fiu asa.

1)Vreau sa stiu cum pot avea din nou o incredere foarte buna de sine, cum pot fi mai vesela.
2)Ce sa fac in anturajul acesta? Sa raman sau sa continui sa imi caut altul? Sau problema este decat la mine?
3)Pot sa repar ceva? De ce nu pot sa fiu eu insumi la scoala,ca decat atunci cand vin acasa, dau sa ma pun pe plans, si dupa 5 minute imi revin pur si simplu.

Am chiar foarte mare nevoie de ajutor.

2 răspunsuri:
| PrintesaGumitaa a răspuns:

Esti cam prostuta daca crezi ca numai cu un bff poti sa te simti nu stiu cum si sa fii deschisa.
Am impresia ca nu prea ai incredere in tine de loc. Daca nu vrei sa iti spuna altii sa iti faci alte prietene atunci de ce mai intrebi? Chiar vrei sa afle toata scoala lucruri despre tine doar pentru ca nu te poti dezlipi de barfitoarele alea?
Lasa plansul, ca nu a cazut cerul pe tine. Poti sa iti faci prietene si din alte clase.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu ai nevoie de BFF ai nevoie de ajutor special.