| PCHUltra1 a întrebat:

O sa incerc sa incerc sa fiu cat de concis se poate. Sper ca mai e cineva pe la ora asta intrat. Vara trecuta am vorbit cu o fata pe net, dupa ce vorbisem pe un site de convorbiri random, si am decis sa mentinem legatura. Am ajuns sa vorbim pe o platforma ceva mai obscura, pentru inceput. si a fost foarte bine, in primele saptamani ne-am inteles foarte bine, ba chiar ne apropiasem foarte mult unul de celalalt, ajunsesem sa stim foarte multe unul despre celalalt. Cu alte cuvinte, totul parea perfect. Totusi, dupa cateva luni a inceput sa ma ignore, vorbea tot mai putin, si in cele din urma, inevitabil, am incetat sa mai vorbim, totul fiind brusc, fara sa ma anunte nimic. Am inteles ulterior ca s-a intors la fostul prieten. Anul asta, dupa afisarea rezultatelor de la bacalaureat, m-a felicitat pentru rezultate, pe o alta platforma online, desi trecusera multe luni de cand nu mai vorbisem. Am ramas profund surprins, si i-am propus sa continuam sa vorbim. Am acceptat, iar ea a zis ca asa a simtit, sa vorbim in continuare. Asta a fost pe la sfarsitul lui iulie. Cu toate astea, nu am reusit sa ma apropii prea mult de ea, in sensul ca simt ca ea nu ma lasa sa fac asta, nu intra foarte des sa vorbim. Constant, o data la doua sau trei zile. Ce as putea sa fac sa se apropie mai tare de mine, la fel ca in perioada de anul trecut? Cum as putea sa "ajung din nou la ea", cu alte cuvinte? E tarziu, e posibil sa mai fi facut greseli de exprimare sau gramaticale, motiv pentru care imi cer scuze...

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Incearca sa renunti la ea. Nu vrea mai mult decat un amuzament pe net, este clar ca nu simte nimic pentru tine. Dupa cum observi, nu exista vointa ci dimpotriva, vointa de a te evita. La facultate vei intra intr-o lume noua si vei avea si mai putin in comun cu ea. Daca nu ai intalnit-o in realitate, tu esti indragostit de imaginea pe care ti-ai facut-o tu despre ea. Ti-au placut niste lucruri e care ti le-a spus, imaginatia ta le-a amplificat, le-a facut mai frumoase si a completat ceea ce nu ti-a spus cu lucruri care ti-ar fi placut tie sa fie asa. Toti cei care au avut relatii la distanta cu fete pe care nu le-au cunoscut personal (si eu printre ei) iti vor spune acelasi lucru. Realitatea este intotdeauna dezamagitoare.

5 răspunsuri:
| PCHUltra1 explică:

Nu e neaparat distanta o problema. Suntem la 100km distanta, cam doua ore cu masina. Deci daca exista vointa. Plus ca eu din toamna, o sa merg la facultate intr-un oras mai mare, unde va face si ea facultatea, peste 3 ani (trece pe clasa a 11-a). E foarte probabil sa ne vedem pe viitor. Am vorbit de anul trecut si pana sa vorbesc iarasi cu ea, si m-am intalnit cu multe fete din oras, dar pur si simplu nu am simtit acelasi lucru, deci am incercat. Foarte mult am incercat. Faptul ca a revenit acum, m-a facut sa am din nou sperante. Dar pur si simplu nu merge. Ati ghicit-o destul de bine. Cred ca ea stie ca imi doresc foarte mult sa ma intalnesc cu ea, dar mereu gaseste scuze. Multe din ele sunt caraghioase. Pe de alta parte, daca as schimba atitudinea, si i-as cere mai multe explicatii, s-ar putea sa o pierd din nou, si. as fi chiar fraier sa o pierd asa.

| SkyPilot a răspuns (pentru PCHUltra1):

Incearca sa renunti la ea. Nu vrea mai mult decat un amuzament pe net, este clar ca nu simte nimic pentru tine. Dupa cum observi, nu exista vointa ci dimpotriva, vointa de a te evita. La facultate vei intra intr-o lume noua si vei avea si mai putin in comun cu ea. Daca nu ai intalnit-o in realitate, tu esti indragostit de imaginea pe care ti-ai facut-o tu despre ea. Ti-au placut niste lucruri e care ti le-a spus, imaginatia ta le-a amplificat, le-a facut mai frumoase si a completat ceea ce nu ti-a spus cu lucruri care ti-ar fi placut tie sa fie asa. Toti cei care au avut relatii la distanta cu fete pe care nu le-au cunoscut personal (si eu printre ei) iti vor spune acelasi lucru. Realitatea este intotdeauna dezamagitoare.

| PCHUltra1 explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri. Si am vorbit si m-am intalnit de-a lungul timpului cu mai multe fete, pur si simplu nu am putut sa simt nimic fata de ele. Mintea mea a perceput-o pe ea ca un ideal, si o sa imi fie ceva mai greu sa trec peste. O sa discut cu ea, si o sa o fac sa imi spuna exact ce intentii are.

| SkyPilot a răspuns:

Nu ai ce sa faci. Iti pierzi vremea. Cum probabil ca nu ai vazut-o in persoana, mai exista si riscul (foarte mare!) sa nu va placeti cand va vedeti in realitate. Pentru ea esti roata de rezerva, poate chiar mai putin de atat. Sta de vorba cu tine pentru ca ii place atentia pe care i-o dai.
Cel mai bine iti cauti o fata reala acolo unde locuiesti, una cu care sa iesi, sa o poti lua in brate, sa va distrati impreuna. Relatiile astea la distanta sunt tare pacatoase!

| ioanacristina666 a răspuns:

Nu am cum sa raspund exact daca nu stiu un detaliu>voi vorbeati doar pe net sau ati si iesit? Cred ca tine/a tinut la tine.La inceput a vazut lucruri care ii placeau la tine, ii placea sa vorbiti, erati compatibili etc.Dar acum nu stiu, daca va cunoasteti doar vorbind pe net, nu poate fi o legatura asa de mare ca si cum ati fi vorbit face2face.Si daca ati avut si Bac-ul si s-a mai si impacat cu prietenul ei, nu i-a mai prea ramas mult timp..La inceput cred ca te placea(ii placea sa vorbeasca cu tine, poate a trecut printr-o perioada grea si tu ai fost singurul care ai ajutat-o), dar acum tine la tine ca la un prieten.Si ii era dor sa mai vorbiti si e normal sa ii pese de tine, de nota ta si sa te felicite. Incearca sa iesi cu ea(daca poti), daca nu...adu teme noi in discutie, fii alaturi de ea, intereseaza-te de ea.(Repet, nu stiu exact care e situatia.Se schimba lucrurile daca va cunoasteti si in realitate)

| Ilovemusic1234 a răspuns:

Eh,prostii.Nu are rost sa te ingrijorezi pentru asta. Daca nici macar nu ai vazut-o pe fata si doar ati vorbit...e aiurea.Cauta o persoana cu care te vezi mai des si cu aia imprieteneste-te.
Zi faina :*