| AlexandruAlex23 a întrebat:

Am 19 ani si nu am avut niciodata o relatie stabila. Doar,,aventuri" de doua,trei saptamani. Problema este ca sunt timid; in sensul ca vorbesc cu multe fete,ba chiar ies la o cafea/suc,socializam,ne cunoastem; toate bune si frumoase,dar cand vine momentul sa ii spun ce simt sau cand fata da de inteles ca asteapta asta, ma blochez. Nu stiu de ce. Cred ca au fost cel putin 5 situatii cand am patit asa. O alta problema este ca nu am incredere in mine,nu ma consider un tip frumos si imi este frica de reactia unei fete.Dar am stat si m-am gandit ca nu sunt chiar atat de rau daca au acceptat multe fete sa iesim,marea majoritate super dragute (mor de ciuda cand ma gandesc ce am ratat) Ce sfat imi puteti da reolv aceste,, probleme"?

Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

Poate ca ele te considera doar amic. Daca vrei o relatie stabila va trebui sa nu mai fii inconjurat de prea multe fete pentru ca s-ar putea ca respective fata cu care vrei sa ai o relatie sa te considere neserios si aventurier, chiar daca tu nu esti asa.
Incearca sa iti cresti increderea in tine.Nu exista baiat urat, frumos si ok pentru toata lumea pentru ca frumusetea e subiectiva.E posibil ca unei fete sa ii pari cel mai dragut baiat(si asta ar fi o fata cu care te-ai potrivi)sau alteia sa ii pari urat(inseamna ca nu esti ceea ce cauta ea si nu ai nimic de pierdut, dragoste cu sila nu se face). Daca vezi vreo tipa de care iti place, vorbeste cu ea deschis si spune-i in fata ca vrei sa ai o relatie cu ea. Daca te refuza care e problema? Inseamna ca nu e pentru tine.Nu ai nimic de pierdut dintr-un refuz, ci din contra, aflii ce simte si ea pentru tine si nu pierzi timpul crezand ca poti construesti ceva cu ea.Nu le ratezi deloc pentru ca poti ramane amic cu ele.

La 19 ani esti tanar, ai tot timpul sa iti gasesti pe cineva happy. Trebuie doar sa ai rabdare si sa nu te grabesti facand o alegere gresita.O relatie dupa care merita sa plangi nu e una ratata de la prima intalnire, ci dupa luni sau ani, dupa ce deja ai construit ceva cu fata.

| AlexandruAlex23 explică (pentru AdelinaC):

Iti multumesc de raspuns! Ai spus foarte frumos si adevarat. O sa tin cont.

1 răspuns: