| MasterGamer1995 a întrebat:

Vreau sa tratati urmatoarea intrebare cu respect:

Am stricat un lucru care apartinea cuiva. Dar nimeni nu stie ca eu am fost cel care a stricat acel lucru. Am intrat in vorba cu cineva, "intre 4 ochi", si nu stiu cum, i-am zis ca eu am stricat acel lucru.
Acel "cineva" s-a dus la persoana careia ii apartinea obiectul si i-a spus ca eu l-am stricat. Dupa a venit la mine si a spus ca ma cauta cineva. L-am intrebat de ce a facut asta. El s-a dus din nou la acea persoana si a spus ca a glumit, acum totul e ca inainte. Nu vreau sa ascund adevarul.
Ma gandesc sa vorbesc cu acea persoana prin mesaje si sa ii spun adevarul, consider eu ca e mai usor.
Ma gandesc la ceva de genul:
- Buna, stii ce a spus "X" despre lucrul acela?
- Da, a spus ca tu l-ai stricat, dar dupa a spus ca e doar o gluma.
- Asculta, e adevarat ce a spus "X"... Nu are rost sa spui la toata lumea, pastreaza pentru tine. Te rog sa nu ma pui in mijlocul atentiei. Te rog, lasa sa devina totul normal.

Credeti ca e potrivita o astfel de abordare? Ce sfaturi aveti voi?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa parerea mea cea mai potrivita abordare este sa vorbesti direct cu cel careia i-ai stricat, sa-ti ceri scuze si sa platesti pentru reparatie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce ai nevoie de scenarii si alte povesti.

Vrei sa recunosti recunosti, nu vrei nu recunosti, mare rahat.

| OldSoul a răspuns:

Ce te feresti atat de tare de adevar, a murit cineva ca a spus adevarul? (Probabil da, dar in cazul de fata nu se aplica).
Ia-ti o pereche de co&ie (sau ti-le dau imprumut pe ale mele) si spune "Ba p... eu am spart aia" si asta e tot, ce o lungesti si te scuzi atat?

| Oyasumi a răspuns:

1.Ori taci pe vecie ca un criminal adevarat.
2. Daca ai zis cuiva asta, ori renunti la secret si ii spui ca ti-a fost jena..rusine..si ca iti pare rau si achiti SAU vorbesti cu respectivul si ii mentii gura inchisa pentru totdeauna. Daca e ceva ieftin mai bine zi-i in fata respectivului si daca e scump si nu poti...mentine-i tacerea prietenului tau, zi-i pur si simplu ca daca te ajuta ii ramai dator cu ce vrea el, ca, candva o sa aiba nevoie de tine de o mana dreaptawinking.

| Damian_Adrian_1998 a răspuns:

Oricum, adevarul o sa iasa la iveala. Asa ca mai bine spune-i ca iti pare rau, cumpara ce ai stricat, si cred ca o sa te ierte!