| Dumitru_Ioana_1992_KpNo a întrebat:

Vreau sa va cer sfatul in legatura cu o chestie.Am 17 ani si de ceva timp am inceput sa imi pun intrebari legate de orientarea mea sexuala( sunt fata), Probabil faptul ca mi-am pus astfel de intrebari a fost cea mai mare greseala a mea pentru ca ma omoara gandul ca as putea fi pe invers.Am fost atrasa de baieti toata viata, nu m-am uitat niciodata la o fata dar nu am fost niciodata indragostita de un baiat ca sa stiu 100% ca imi plac baietii.Inca de cand eram pe clasa 1 a inceput sa imi placa de baieti.Mereu am fost o persoana idealista si visul meu cel mai mare a fost sa imi fac o familie cu un baiat..ma si visam cu baieti si niciodata cu o fata. Mereu m-am inteles mai bine cu mama decat cu tata si mi-am dat seama ca sunt de acord cu lesbienele si ca nu mi se par scarboase(poate pentru ca mereu vad in filme si seriale ) lucru care ma inspaimanta.Am citit ca homosexualitatea este ceva cu care te nasti ..si atunci ma intreb ca daca as fi fost pe invers nu ar fi trebuit sa imi placa fetele inca de cand eram mica? Problema ii ca de cateva zile simt ca am inceput sa ii urasc pe baieti (fara un motiv anume) si sa nu ma mai simt atrasa de ei si nu stiu de ce. Saptamana trecuta eram atrasa de baieti si ma gandesc ca orientarea sexuala nu se schimba asa de pe o zi pe alta.Bine,nu ma simt atrasa de fete dar parca nici de baieti.Poate ca ma insel din cauza fricii care imi blocheaza mintea.Oare e ceva ineregula cu mine? II posibil sa ma fi schimbat asa de pe o zi pe alta (nu cred ca am cum). Sunt disperata, nici nu mai dorm noaptea.

2 răspunsuri:
| WaterDrop a răspuns:

Ok, am ajuns aici, relaxeaza`te, respira, nu este nimic in neregula cu tine! Si chiar daca ar fi, te face doar mai speciala, nicidecum nu trebuie privit ca un lucru rau.

In primul rand ai sarit optiunea de mijloc si anume bisexualitatea care este mai comuna decat iti poti imagina in ziua de azi.Nu mai traim in anii 80 si nu va arunca nimeni cu pietre in tine, indiferent daca ai alege una sau alta.

Se spune ca te nasti cu atractia fata de acelasi sex, nu se capata in timp.Ori ai fost mereu asa si ai incercat sa o renegi prin relatiile normale, ori nu esti deloc.17 ani este o varsta a experimentarii, multi adolescenti aflandu`se in situatia ta si punandu`si aceleasi intrebari, lucru care iar nu este in neregula.Filmele, stirile, cartile pe acest subiect sunt un declansator puternic al acestor intrebari si aceasta poate fi iar o cauza. Nu te ingrijora, ia fiecare zi pe rand, experimenteaza orice iti doresti tu atata timp cat nu`ti provoci vreun rau fizic si vei vedea ca peste cativa ani va fi totul bine happy

| gratargratar a răspuns:

Acesta e raspunsul pe care l-am dat intr-un "caz" similar:

Tu esti ca in drobul cu sare... iti plac baietii, dar daca iti plac si fetele? Nu iti plac, dar daca totusi ti-ar placea? samd.

Solutia e simpla: nu te mai intreba daca esti lesbiana. Marsand pe ideea asta, iti creezi niste "cai" neuronale pe care le accesezi cu timpul tot mai usor. Pana la urma vei ajunge tu insuti sa crezi ca esti lesbiana, desi nu esti. Cand o sa-ti dai seama ca nu esti lesbiana, o sa fi cazut deja in altele si astfel o sa se nasca alte probleme de constiinta.

Si daca nu esti homofob(a) (ca mine), asta nu inseamna ca esti lesbiana. Dimpotriva, unii au aceste reactii homofobe tocmai pentru a-si contracara pornirile homosexuale. Desigur ca e un mijloc deplorabil de a o face, care nu da rezultate.

Homosexualitatea e o pervertire a mintii. Atata timp cat te pastrezi virgina, cat practici abstinenta pana cand iti gasesti baiatul cu care sa te casatoresti, nu o sa ai nicio tangenta cu aceasta boala. Iti garantez.

Frica este de la diavol. Homosexualitatea este de la diavol.

WaterDrop e tantalau. Exista o boala psihica care se numeste "ipohondrie" cand pe cel in cauza il macina grija excesiva de a nu fi bolnav. El, desigur, nu este, dar il macina grija asta ca - daca este totusi bolnav?
Acelasi mecanism psihic se regaseste in cazul fetelor care sufera de anorexie. Se intreaba daca nu cumva sunt grase, desi e evident ca nu sunt. Cu toate acestea marseaza pe ideea asta ca sunt grase.

In inconstientul nostru se bat tot felul de instincte animalice. Ceea ce ne diferentiaza pe noi de animale este faptul ca noi ne putem controla instinctele cum ele nu pot, ne putem ridica deasupra instinctelor.
Cine nu a visat ca intretine acte sexuale cu nu-stiu-ce ruda? Sau cine nu a visat ca omoara pe cineva? etc.
Dar asta nu inseamna ca exista in mine dorinta de a avea o astfel de relatie sexuala si nici de a omora pe cineva. Sunt instincte care navalesc asupra noastra tocmai pentru a ne cali, pentru a ne face oameni cu adevarat. In definitiv e lupta dintre diavol (care vrea sa te aduca la stadiul de animal) si Dumnezeu Care vrea sa te aduca la stadiul de dumnezeu. Tu decizi cine castiga.

Freud a confundat instinctul cu dorinta si lupta intre cenzura si subconstient cu razboiul nevazut. E problema lui. Tu sa nu faci aceeasi greseala.
Nu-ti mai pune astfel de probleme.Fii fara frica. Iti vorbesc din experienta.

Hristos a Inviat!