| ThatGirl77 a întrebat:

Am o mica problema.Am 17 ani si de ceva timp imi tot pun intrebarea daca sunt lesbiana sau nu.Mi-e tare frica,daca as fi, nu stiu cum as putea trai in lumea asta.Ma termina psihic ideea asta si chiar nu sunt sigura.Pana acum mi-a placut numai de baieti si am fost atrasa fizic numai de baieti dar cu cat ma intreb mai mult daca sunt lesbiana cu atat parca incep sa ii urasc mai mult pe baieti si sa nu mai fiu atrasa de fete.Ideea e ca nu am nimic personal cu lesbienele. unele mi se par scarboase dar in general nu am nimic cu ele.Ideea e ca nu stiu daca sunt atrasa de fete sau nu chiar nu stiu...poate si din cauza fricii simt asa dar nu stiu ce sa zic. Parintii mei zic ca sexualitatea e ceva cu care te nasti si nu poate fi influentata.Ce spuneti?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pana nu vei incerca sexul cu ambele sexe (pe rand bineninteles) nu vei stii cu siguranta ce-ti place mai mult si daca esti ori nu lesbi.
Cat priveste sexualitatea, nu te nasti cu ea, este doar o preferinta personala, putand fiind influentata de prieteni, mediu in care traiest sau muncesti.

| T0T a răspuns:

Poate și fi influențată. E o prostie să nu știi ce îți place. Ba știi dar nu gândești limpede.

| Nemessys a răspuns:

Din moment ce ai fost atrasa de baieti, e totul ok. Si probabil ca ii urasti pentru... cine sunt ei de fapt nu pentru ce sunt. Fetele sunt mai,, ok", mai pe placul tau, iti place sa iti petreci timpul cu ele, nu? In timp ce baietii nu prea sunt de tine. Dar asta nu inseamna ca esti pe invers. Ar trebui sa incerci mai tarziu (sau cand doresti tu), sa vezi de cine esti atrasa mai mult sexual. Adica nu sa faci sex cu un baiat si daca ti-a placut e ok daca nu ti-a placut esti lesbi... Nu la asta ma refer, insa. pe viitor cand o sa intalnesti un baiat, comunica cu el, vezi daca iti place de persoanala lui si incerca sa vezi daca te indragostesti de el sau daca te atrage putin, daca ai asa o anumita dorinta de a-l imbratisa, saruta. etc. intelegi? Poti face asa si la fete. Adica cand stai cu o fata, simti nevoie sa o saruti sau sa faci altceva?
Ma rog. Intelegi tu, chiar daca nu m-am exprimat prea bine. Si cat mai pe scurt, incearca sa iti petreci timpul si cu baieti si cu fete si vezi care te atrage cel mai mult sexual. Gen. daca preferi sa iti petreci timpul cu niste fete e ok... nu e motiv de,, panica" in cazul tau. Insa. daca ai anumite ganduri / dorinte mai,, nebune" cu acele fete, atunci poti sa zici ca esti lesbi. Mult noroc. happy

| gratargratar a răspuns:

Tu esti ca in drobul cu sare... iti plac baietii, dar daca iti plac si fetele? Nu iti plac, dar daca totusi ti-ar placea? samd.

Solutia e simpla: nu te mai intreba daca esti lesbiana. Marsand pe ideea asta, iti creezi niste "cai" neuronale pe care le accesezi cu timpul tot mai usor. Pana la urma vei ajunge tu insuti sa crezi ca esti lesbiana, desi nu esti. Cand o sa-ti dai seama ca nu esti lesbiana, o sa fi cazut deja in altele si astfel o sa se nasca alte probleme de constiinta.

Si daca nu esti homofob(a) (ca mine), asta nu inseamna ca esti lesbiana. Dimpotriva, unii au aceste reactii homofobe tocmai pentru a-si contracara pornirile homosexuale. Desigur ca e un mijloc deplorabil de a o face, care nu da rezultate.

Homosexualitatea e o pervertire a mintii. Atata timp cat te pastrezi virgina, cat practici abstinenta pana cand iti gasesti baiatul cu care sa te casatoresti, nu o sa ai nicio tangenta cu aceasta boala. Iti garantez.

Frica este de la diavol. Homosexualitatea este de la diavol.

Numai bine!