| lulu_5589 a întrebat:

vreau sa va intreb ceva exista strigoi? deoarece o prietena de-a mea zice ca matusa ei a vazut unul.si toate prietenele mele vorbesc despre strigoi. ce sunt aia si exista?

Răspuns Câştigător
| seby8873 a răspuns:

Strigoi nu exista doar in cartea superstitiilor eu am citit cartea e ca un fel de mit doar ca nu exista. se spune ca acesti zisi strigoi apar in noaptea de Sf Andrei ( nu stiu ce au legat de noaptea aia) si fac tot felul de lucruri rele cum ar fi poseradea. sunt un fel de spirite rele care nu au fost inca judecate(asa se zice) dar stai linistit/a (esti fata sau baiat) ca nu existawinking

43 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu asta ma intreb si eu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca da ptrk un vecin de-al meu o fost prins intr-o noapte si l-au batut, iar pna nu a cantat cocosul a doua zii de dimineata nu s-a oprit din sangerat eu iti sp d nici eu nu stiu cu adv daca exista:d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista te baga in sperituri nu exista nimica sa le zici

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daa exista strigoi sunt acei oameni care mor si apoi in vie sau sufletul lor bantuie prin locurile in care mergea el

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Strigoi sunt niste spirite rele si da exista in oameni care se nasc cu ticie pe cap ticie=pielita pe cap si cand mor oameniatunci invie si e ca un zombi dar invizibil, adica un om strigoi are doua inimi cand mori si inima ta de om numai bate incepe cea de adoua adica cea a strigoiului si asa naste strigoiul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred in strigoi... tot timpul am numai vise ciudate si daca ies seara singurav din casa am senzatia ca ma urmareste cineva tot timpul si ca e o lumina in fata mea...straight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred in strigoi... tot timpul am numai vise ciudate si daca ies seara singura din casa am senzatia ca ma urmareste cineva tot timpul si ca e o lumina in fata mea...straight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se prea poate nu stiu ce sa spun... mia povestit si mie o prietena ca la ea in sat exista un neam de strigoi...se deosebesc de ceilalti prin noada dosului.de obicei se spune ca nu e bine sa raspunzi daca nu esti sigur ca te striga cineva. mi s-a intamplat sa fiu o data unde a stat bunica mea cand a murit si am auzit de mai multe ori ca ma striga cineva pe nume dar n-am raspuns.am intrebato pe mama daca m-a strigat iar aceasta a sp ca nici nu. nu stiu ce sa mai cred

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scuze ca te contrazic seby. dar ce spui tu acolo se numesc iele si sunt fete care au murit de tinere, sau mirese sau fie au fost blestemate de cineva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frate exista strigoi. dar ei apar numai cand ai pe cineva mort care nu a fost intepat in buric sau puse pietre in cosciug. eu am vazut un strigoi cand eram la tara si veneam cu doua verisoare acasa.la o poarta mare era un spirit si cand am aruncat cu o piatra in el a trecut piatra prin acea persoana.nu s-a lovit.iti spun sigur.si nu mint pentru ca nu am de ce si in plus nu-mi sta in caracter. daca nu ma crezi la ora 00:00 du-te in cimitir si plimba-te sa vezi cum iti curge sangele din nas fara sa faci nimic si iti apare cineva in fatawinking dar oricum te sfatuiesc sa nu`ti fie frica niciodata de nimic indiferent daca ar exista sau nu big grin ma pis pe ei laughing hai fii taree si smecheraa rolling on the floor:*:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite, lulu, in unele mituri exista unii oameni vb despre asta dar nu se stie! Fii tare nu te mai gandi la asta si totul o sa fie bine. Nici eu nu stiu ce sa cred : exista sau nu. Dar nu te mai gandi la asa ceva!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum nu prea mai exista doar foarte putini dar au existat, da!
Daca dupa ce moare un strigoi nu-l intepi in inima iti ia pe cine ai mai drag, strigoii se nasc cu o bucata de carne pe cap ca o tichie.Strigoii nu suporta usturoiul si de obicei au putin par sau deloc.
La mine in oras au murit aproape toti cei care nu au injunghiat in inima cadavrele!
Sa nu asculti ce zic ceilalti ca nu exista ca vor doar sa nu te speria dar trebuie sa stii ca apoi in caz ca o sa ai o ruda strigoi o sa fii sceptica poate chiar o sa interzici sa il injunghia dar apoi cand o sa iti ia rudele nu mai poti sa faci nimic...
Sper ca te-am ajutat!

| bogddy25 a răspuns:

Nu se stie 100% dar citeste http://www.povesti-si-mituri.fanbb.net

| RockMyLife a răspuns:

Pai...Cred ca e o pasare si sigur exista.Si eu am auzit de ea. big grin