| anonim_4396 a întrebat:

vreau sa va intreb voi cum va petreceti viata la varsta de 15-17 ani, cum va simtiti, ce pasiuni aveti, ce simtiti? Eu am 17 ani, si de multe ori ma intreb "cine sunt eu" "care e rostul meu in viata" "de ce ma aflu aici". Nu stiu e o perioada foarte grea pentru mine. Iubesc si sufar nu pot uita primul iubit, pooate e si din cauza ca am facut sex devreme si poate nu eram pregatita la 16 ani mi-am inceput viata sexuala, fumez, la scoala am note proaste, cu familia am probleme, nu stiu parca nimeni nu ma intelege. Sunt intr-o perioada depresiva cauza principala este iubitul de care m-am despartit, sau mai bine zis el s-a despartit de mine fara motiv a devenit indiferent, iar eu il iubesc atat de mult simt ca nu o sa-l uit niciodata, ca viata mea nu are sens, am vrut si vreau sa ma sinucid si din cauza lui dar si altele, ma simt singura...Am prieteni dar falsi, scoala cum spuneam merge rau, totul merge rau, ma simt captiva intr-o lume nebuna si straina din care vreau sa scap, ma intreb tot timpul ce o sa fac cu viata mea...dar cateodata simt ca nimic nu are rost nu am motive sa zambesc, unde sa-mi caut fericirea? As vrea cateva pareri de la cei care au trecut prin asa ceva si cei care trec prin ce trec eu, voi cum sunteti, e de vina varsta, sunt de vina eu, ce se intampla, nu am chef de viata!

Răspuns Câştigător
| MarianWLF a răspuns:

Sunt baiat, am trecut si eu prin ceva asemanator prietena mea a venit sa se desparta de mine de mana cu noul prieten daca nu ma abtineam nici acum nu stiu ce se alegea de prietenul ei.
Si eu sunt intr-o lume gri, stiu viata e o curva dar depinde cum te comporti in ea, daca te gandesti intruna la prietenul tau sau fostul prieten mai bine zis o sa te intristezi si mai tare.
Sa iti iei viata din cauza lui?
-Nu! Nu merita, ce rost are sa ai inca sentimente pentru un nemernic, de ce sa-ti mai pese de el daca lui nu i-a pasat de tine si nu ii mai pasa.
Uita de el, nu mai fi afectata de relatia avuta cu el, poate a fost o greseala, dar tot odata sper ca ai invatat o lectie sa nu mai pui suflet intr-o relatie pana nu esti sigura de ea.
Incearca sa iti iei gandul de la el, cu timpul iti vei pierde interesul si nu vei mai fi asa afectata, tocmai de aia vezi viata asa, din cauza lui deci scoate-l din minte pentru ca nu a meritat toata afectiunea ta si a dat cu piciorul.
Sper sa iti revii cat mai repede, astea sunt probleme minore care te pregatesc pentru adevaratele probleme ce vor urma in viitor.
Ramai cu capul pe umeri, poti fi o persoana puternica trebuie doar sa crezi cu adevarat ca vei reusi sa devi una.
Sper ca ai inteles mesajul meu, daca vrei sa ma mai intrebi ceva raspund cu mare placere.
Numa bine!

| Isabella95 a răspuns (pentru MarianWLF):

Multumesc mult pentru raspuns!

| MarianWLF a răspuns (pentru Isabella95):

Oricand.

6 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Buna.
Ce frumos suna 15-17 ani, ce n-as da si eu sa mai am varsta ta.
Sunt cei mai frumosi ani din viata si trebuie sa traiesti din plin.
La 16 imi palcea sa petrec mereu,chiar nu aveam nici o grija, imi placea sa pierd noptile aiurea prin cluburi.
Un hobby era it-ul si tot ce tine de pc-uri, dar ai mei nu erau prea incantati de asta.
Ma simteam chiar super, chiar nu imi pasa de nimeni si nimic si tratam totul pueril, sau ironic dupa caz.
Intrebri de genu am inceput sa-mi pun de la 18 ani,dar am gasit repede raspuns.
Am zis ca e bine sa-mi gasesc un job part-time,asta sa pot sa-mi termin si liceul si sa scap si de gura parintilor care imi reprosau doar ca stiu sa le cer bani si sa pierd noptile fara sa fac ceva cu viata mea.
Am inteles cine sunt, si m-am schimbat mult.
Am inteles ri rostul vieti si ce vreau de la viata si am inceput sa lupt pentru ceea ce vreau.
Asta ar fi bine sa faci si tu.
Trebuie sa ai un vis, sa-ti doresti ceva sau sa faci ceva.
Lupta pentru asta si va fi totul ok.
Nu sta deprimata pentru un baiat, mai sunt destui baieti pe lumea asta.
O sa te schimbi si o sa-ti schimbi si modul de gandire.
O sa cunosti oameni noi, eperiente noi si o sa privesti altfel viata.
Totul e sa ai incredere in tine si vei reusi sa faci cea ce iti propui.
Succes

| DDDonald a răspuns:

Poti trece peste orice urma lasata de vreo relatie. iti spun din propria experinta ca TIMPUL LE REZOLVA PE TOATE... chiar daca mi se parea candva o prostie...eu intr-o luna m-am refacut complet dupa o relatie de 1 an ..chiar daca in acest timp am facut abuz de alcool..Crede-ma iti vei reveni complet!

| DDDonald a răspuns:

Apropo... ca sa treci mai repede peste perioada asta.(100 % vei trece ). incearca sa iti cauti cate ceva de facut...iesi cu fetele in oras..la plimbare.etc..cu cat stai mai mult singura cu atat devine mai rauhappy

| pescarhoinar a răspuns:

Ce ai facut pina la virsa asta nu e deloc ok, baieti tot or sa mai fie, timpul rezolva orșice...bafta!