| Andrei_Adela_1996 a întrebat:

Vreau sa ma sinucid! Practic nu mai vreau sa traiesc!
1) Un băiat pe care îl iubesc enorm s-a despărțit acum o săptămână si ma ignora.Nici nu ma mai saluta! Si l-am vazut ca se îmbrățișa cu alta fata!
2) La scoala nu ma descurc ca inainte! Iau numai note te 7 si 8
3) A inceput lumea sa ma barfeasca, din cauza ca sunt prea depresivă
4) Plâng degeaba, si ai mei nu se îngrijorează pentru asta! Se îngrijorează daca nu mănânc, doar atât
Simt ca lumea ma urăște!
As vrea si eu niste moduri de a ma sinucide fara durere!

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

1,nu te merita, daca te iubirea cu adevarat nu facea asa ceva, fi norooasa ca i-ai vazut fata adevarata si mergi mai departe
2, desigur ca nu te poti concentra in atatea parti dar totusi ai note bune
3, asa e ceva normal, oamenii te barfesc din toate
4, poate cred ca nu vrei
astea nu sunt motive de sinucidere si doar o stare de nervozitate atat

| milan9 a răspuns:

În general, astfel de manifestări de "nelinişte", de "dezorientare" sunt stări foarte vulnerabile, şi indiferent de originea lor, trebuie să vezi în ele şi ocazia unei alte "aşezări" a "lucrurilor" esenţiale din viaţă, a priorităţilor, a valorilor, modul în care te raportezi la ceilalţi, modul în care te raportezi la Dumnezeu, aşteptările pe care le ai de la tine...
Într-o astfel de situaţie de lipsire de sens sau de dificultati este esenţial să cauţi sprijin moral. Nu sta aşa. Nu trebuie să îngădui nici o şansă pentru vreun gând al sinuciderii, nici în fanteziile şi nici în glumele tale.

Trebuie să fugi de un astfel de „început" de gândire, ca de sinuciderea însăşi, pentru că fiecare „început" de gând este ca o „toartă" pentru stări de mai târziu.

Stările de depresie sunt inevitabile în viaţa oricărui om, dar ele se primesc cu maturitate, demnitate, curaj şi înţelepciune (fiecare astfel de stare vrea să ne avertizeze şi să ne repare lipsuri)!
Este vital să ceri şi sfatul unui duhovnic, al unui preot cu experienţă, de exemplu, dar într-un moment liniştit în care să aibă timp să-ţi asculte şi să-ţi înţeleagă bine dificultăţile afective.

Şi trebuie să te mulţumeşti cu paşii mici dar siguri şi definitivi, ai aflării răspunsurilor, la întrebări esenţiale ale vieţii...

| ywar a răspuns:

Esti o lasa si o proasta. Scuteste-ne cu aerele tale de adolescenta in calduri si fa ce vrei. De ce ai anunta ca vrei sa te sinucizi? Vrei sa fii vedeta, nu-i asa? Du-te pe bloc si arunca-te. E simplu!

| WaterDrop a răspuns:

Buna, esti frumoasa!

| ALittleDeath a răspuns (pentru WaterDrop):

Nu mai minti laughing

| WaterDrop a răspuns (pentru ALittleDeath):

Ma jur pe gem de capsuni ca nu mint. Si nu mi-as vedea viata fara el in clatitele mele!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te și mănâncă niște ciocolată sau înghețată și vezi cum îți trece tot peste 5 minute.

| RagnarokR a răspuns:

Altii au o suta de motive sa se sinucida si totusi nu o fac. gandeste-te si la altii, nu doar la situatia ta.
mergi la biserica, ca mai exista si Dumnezeu, in caz ca nu stii. ingrijeste-te de viitorul tau, uite-te la seriale misto pentru fete gen little liars sau mai stiu eu la ce va uitati voi. am auzit ca multe fete sunt incantate de treaba asta si le ofera diverse perspective asupra vietii. astea au un impact mare asupra ta.

daca nu, apuca-te de ceva joc mmorpg, in care iti poti controla destinul, cum ar veni si tot ce faci, gen blade and soul, aion, etc.

dar cred ca ti-ar face mai bine daca te-ai uita la ceva seriale. sigurat o sa te simti altfel. incearca.

| Decicumzici a răspuns:

Fara durere doar cu ser de anestezie locala dai la o mana dupa care tai venele happy nu doare asa. Desi cand se scurge jumatate din sange lesini si poate doare. Sincer nu stiu nu ma pasioneaza treaba asta happy nu e ca si cand ai face-o de 2 ori =) normal este ser pentru ucidere, dai injectie si in 2 minute esti gata fara durere, dar asa ceva este doar la inchisori de maxima securitate in sua, ca aia au pedeapsa cu moartea. No bafta ce sa zic.

| ALittleDeath a răspuns:

Astea sunt motive? sunt persoane care au probleme cu adevarat grave si nerezorvabile. Ce spui tu aici se numeste lipsa de atentie.
1) Sa te sinucizi ca nu te mai place un baiat? haah. Cliseic si stupid.
2) Sa te sinucizi ca nu iei note mari? pai asta depinde de cat inveti. Deci daca consideri ca te costa viata o nota micuta, mai bine ai lasa TPU si te-ai stradui mai mult.
3) Atunci nu mai fi depresiva. Oricum sunt sigura ca nu te barfeste nimeni, cel mult niste vorbe de la cunoscuti.E doar in capul tau.
4) Serios? Celelalte motive pareau mai bune.

Metode de sinucidere? poti fi mai attention *** de atat?

| Paulystar a răspuns:

Hmmm da! Uite, nu te sinucide! Nici nu iti imaginezi cita durere vor avea parintii tai! Doar nu vrei asta, nu?!

In primul rind, sunt oameni care sunt invalizi si inca mai traiesc, se bucura de viata asa cum e ea.

In al doilea rind, staduiete sa iei note mai mari. Poate e din cauza ca vrei sa te sinucizi si nu inveti.

In al treilea rind, hai lasa baiatul ala! Poate e doar un prost! Gaseste altul si vezi cum merge!

In al patrulea rind, maninca mai mult, te vei simti mai bine. Maninca si niste dulciuri, poate te inveselesc.

In al cincelea rind, nu exista metode nedureroase! Traieste viata! Nu te birfeste nimeni! Tu doar mergi cu capul pe sus si nu ii asculta. Chiar daca o fac, halal de ei, niste prosti care nu stiu ce zic!

E important sa stii sa te apreciezi in primul rind tu pe tine! Daca tu vrei sa te sinucizi, oamenii vor gindi si ei rau despre tine! Te vor birfi! Daca mergi mai departe optimista, si ei nu vor avea ce spune de tine!

Succes, traieste viata cit inca o ai buna! Gindeste-te ca sunt multi bolnavi, dar tu nu ai nimic, Dumnezeu ti-a dat sanatate, bucura-te de asta! Esti in regula!