| Anelisse a întrebat:

Vreau si eu niste idei pentru un proiect de ziua limbilor straine. Nu stiu. orice. Eu m-am tot gandit si la prezentari in power point, la o compunere.sau sa fac o harta a Europei, iar pe fiecare tara sa pun cate un element simbolic. Nu stiu. Voi ce-mi recomandati sa fac? Alte idei sunt bine venite! Multumesc.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gaseste o anecdota in engleza sau franceza sau ce limba stii tu mai bine (deci o gluma, un banc), nu prea scurta dar nici prea lunga si impreuna cu 2-3 colege si colegi, sa faceti o sceneta. Nu trebuie neglijate costumatiile, dar nici prea incarcate: daca e in engleza sa aiba fiecare dintre voi cate o ceasca cu ceai, lingurita (fara lichid bineinteles...) foarte obisnuit in Anglia,
daca e in franceza: sa aiba fiecare cate o bagheta de paine, foarte celebra in Franta,
daca e in germana: sa aiba fiecare bretele si palarie de paie de mici dimensiuni,
daca e in rusa... papusicile ruse

Anecdota se poate traduce din romana! Ar putea fi aceea in care Bill Gates spune un discurs intr-un liceu despre cele 11 lucruri importante pentru un elev :-D
aceasta anecdota este reala si o poti gasi aici pe TPU.ro

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O poezie lunga care sa aiba fiecare vers tradus in alta limba
nu uita sa treci din cand in cand si un vers in limba romana
succes