| david1996 a întrebat:

Cum ma pot maturiza? Am 18 ani si parca nu m-am schimbat aproape deloc (am mai adaugat ceva cultura generala, dar mai nimic altceva). Raman la fel de copilaros. Nu stiu cum sa ma comport in multe situatii si nu stiu sa tin o conversatie asa cum trebuie. Daca cineva ma intreaba ceva, eu raspund numai cu: "da", "nu", "bine", "nu situ", "probabil". Destul de rar se intampla sa fac ceea ce trebuie. Cand merg cu cineva in oras si se intalneste cu un prieten de familie, in timp ce ei vorbesc eu stau cu gura deschisa si ma adaug cate un "hă!" scurt. Acela (oricine ar fi) ma intreaba numai de scoala si imi admira inaltimea (1.97). Toti ma intreaba aceleasi lucruri. Nu stiu sa ma integrez intr-un grup. Am si un corp caraghios (trebuie sa port anumite haine ca sa nu se observe: adica sunt grasut, si am sanii plini de grasime, desi de la distanta par slab). Ma simt inferior multora, pentru ca nu stiu sa vorbesc. In schimb, apreciez lucrurile ce exprima frumosul (arta, care astazi nu e aproape deloc apreciata). Probabil ca e si din cauza faptului ca nu avem subiecte comune (ei sunt cu prostiile lor, iar eu cu arta). Eu plictisesc lumea. Nu stiu cum o sa am prietena, daca nu stiu cum sa ma comport. O voi plictisi si va pleca, binenteles. Sunt destul de putine persoane cu o personalitate asemanatoare cu a mea. Trebuie sa ma schimb. Ce e de facut? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Te inteleg dar NU merita sa te schimbi pentru ca nu te-ai simti bine... iar pana la urma ai reveni la eu-l tau! Deci cine te place te place asa cum esti, nu esti singurul care se simte asa, sunt foarte multi/te dar nu se stie de ei/le pentru ca nu ies in evidenta. Daca esti copilaros asta ia-o ca pe o calitate, peste cativa ani vei avea diferite probleme ca toti adultii si atunci te vei maturiza chiar de vrei sau nu. Nu-ti gasesti prieteni cu care poti sa discuti, rabdare si incearca sa fi mai deschis totusi, timpul va rezolva tot! Nu-ti place cum arati? Poti sa faci ceva exercitii si acasa : pentru piept, umeri brate flotarile sunt cele mai bune! Fa de 3-4 ori pe saptamana flotari se vezi ca dupa cateva luni vei vedea diferenta (fa-ti o poza inainte... happy Bafta!

| david1996 explică (pentru lpavel):

Multumesc!

| lpavel a răspuns (pentru david1996):

Mi-a facut placere! happy