| Diana991 a întrebat:

Bună ziua, de câțiva ani ma confrunt cu o problema grava, fiica mea în vârstă de 17 ani, își smulge parul din cap, aproximativ din 2007 exista aceasta problema, am fost la medic la psiholog la psihiatru dar nimic... Recent cineva ne-a propus sa o tundem peruta... Ma gândesc la parul ei de dinainte bogat și lung pana la fund. Dacă o tundem exista șanse ca parul ei sa crească? Menționez ca are aceeași lungime la par se 2 ani! Și parul este bineînțeles smuls cu tot cu rădăcină, nu vrea sa o mai duc la medic sa cer sfatul altcuiva. Ce pot face?

Răspuns Câştigător
| Caro34 a răspuns:

Sa înțeleg ca are o boala psihică? Mai are si alte simptome? Parul in general regenereaza insa ar mai fi ceva aici: esti sigura ca problema s-ar rezolva? Cauta-ma pe privat, ar mai fi o soluție! Numai bine!

3 răspunsuri:
| anamariarot a răspuns:

Desigur că ar crește la fel, însă unde și l-a smuls din rădăcină e posibil să nu mai crească, dar asta se întâmplă indiferent că o tundeți, indiferent că nu.
Pe de altă parte, gândiți-vă ce șoc poate suferi ea, poate în lungimea părului care i-a mai rămas își regăsește o parte din feminitate, iar dacă vrea să se automutileze și nu-și mai poate smulge părul, va recurge la alte metode.
Încercați și dumneavoastră să discutați cu ea, să-i fiți ca o prietenă de vârsta ei, să găsească în dumneavoastră un confident. Dacă încercați să vă impuneți, cu atât mai mult în fața unui adolescent, va recurge la comportamente „altfel" doar pentru a vă face în „ciudă", să vă arate că nu-l puteți domina.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Http://adevarul.ro/......index.html
Ar trebui incercat la alt psihoterapeut.

| Ara997 a răspuns:

E modul ei de a face fata stresului,( stres perceput de ea )
aici trebuie lucrat. sa tunzi periuta o fata de 17 ani e o pedeapsa prea mare va adauga nu va rezolva problema.