| MDLNA a întrebat:

De ce cand intru pe profilul meu de facebook si ma uit la Prieteni, imi apar anumite persoane? ( Mentionez ca de o vreme imi apar aceleasi persoane) Sunt cumva persoanele cu care vorbesc mai mult pe facebook chat sau care imi viziteaza profilul mai des?
Multumesc anticipat, dau funda si tot ce mai trebuie happy

Răspuns Câştigător
| Jimtheghost a răspuns:

Well, Facebook foloseste un algoritm care determina cine apare in acea "casuta" cu prieteni. Algoritmul consta in anumite masuratori care ofera site-ului informatii cu privire la profilul tau. Asta inseamna ca cine apare primul in lista de prieteni are cea mai mare interactiune cu tine. Pare logic, nu? Dar uneori se intampla ca in lista de prieteni sa apara si persoane cu care nu ai vorbit niciodata sau persoane a caror friend request abia le-ai acceptat-o. Asta inseamna ca e posibil ca acele persoane sa se fi uitat pe profilul tau mai des sau sa-ti fi dat recent like-uri sau comentarii la poze. De asemenea prezenta unor persoane in lista de prieteni este datorata si altor factori cum ar fi: postarile facute de respectiva persoana pe wall-ul tau, cate mesaje ai cu respectivul/a, faptul ca ii ai trecuti ca prieteni apropiati etc. Insa nu te panica, nimeni nu poate sti ca i-ai vazut tu profilul de facebook sau ca ii urmaresti fiecare miscare pe care o face acolo. Nu exista nicio modalitate care poate fi folosita pentru a afla acest lucru. Insa, da, persoanele care apar printre primele 5-6 sunt cele cu care interactionezi cel mai mult pe facebook.

2 răspunsuri:
| biadia a răspuns:

Iti apar ultimele persoane care le-ai adaugat in lista.

| MDLNA explică (pentru biadia):

Tocmai, ca nu imi apar ultimele persoane adaugate in lista prietenilor. Imi apar persoane cu care am vorbit mai mult/ persoane cu care nu am vorbit deloc si le am de ceva timp la prieteni happy Multumesc oricum!