| Luisa1Antonia a întrebat:

Bună ziua, eu nu sunt cea mai bună eleva la scoala.și sunt foarte stresata..am note de 5 și 6 la matematica.dar in rest 10, 9,8 stresul meu este la matematica mai pe scurt,tatăl meu mereu îmi spune sa devin foarte bună la matematica, iar mama mea își doreste doar să nu rămân corigenta..sunt clasa a-7-a și la Anul voi da exam, cu toate că toată lumea îmi spune ca il voi lua ma indoiesc.
Un sfat?
Pstonguearinti nu vor sa ma ducă la pregatire

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Matematica se invata numai lucrand cu creionul (ori pixul) pe hartie, rezovand ZILNIC cel putin 10 exercitii si 10 probleme.

Pentru atata lucru nu ai nevoie de pregatire ci de bun simt si dorinta sa inveti, ca poti singura sa lucrezi acasa, fara sa fii supravegheata de un profesor.

| Alissia97 a răspuns:

Buna!
Nu te mai stresa, matematica este grea dar nu este imposibil de invatat.
Ia-o step by step si vei reusi sa obtii un rezultat bun.
Vei merge la pregatire iti va explica profesoara ce ai de facut insa va trebui sa incerci si tu singura acasa sa rezolvi diferite exercii.
Nu iti fa griji de note 5-6-4 la metematica, toti am avut.
Conteaza sa treci clasa si sa iei examenul final.
Va fi bine, nu iti fa griji! Ramai optimista!

| GigelSpargatorulDuci a răspuns:

Matematica este foarte grea sa fiu sincer, ai putea sa incerci sa te uiti la modele de evaluare nationala pe internet si sa vezi la ce nu te descurci si eventual poti cauta pe internet cum se faci exercitiile care iti fac probleme.