| anonimuldepetpu a întrebat:

Bună ziua! Îmi poate oferi cineva sfaturi pentru clasa a9a? Nu știu ce personalitate să îmi aleg. Sunt înclinată să fiu antisociala pentru ca în ultimul an de gimnaziu nu am mai interacționat cu nimeni. Totodată, aș dori să fac o schimbare și să devin din nou o fată curajoasă, îndrăzneață si vorbăreață. Pentru sfaturi mă refer la colegi, profesori, modalități de învățat, copiat, cel mai potrivit loc de stat in bancă etc... un fel de orar al zilei, fiindca eu nu mă prea pricep sa mi-l contemplez singură. Mersii!

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.E amuzant ca intrebi in aceasta maniera.Personalitatea nu o alegi, face parte din tine.Si sunt mai multe decat crezi.Aici poti face un test destul de fain: https://www.16personalities.com/ro/tipuri-de-personalitate

Cred ca vrei sa spui ce masca sa alegi.Schimbarea pe care vrei sa o faci nu cred ca se potriveste neaparat cu inclinatia ta de persoana retrasa si antisociala.De fapt, e chiar opusul.

Cauta sa socializezi din prima, sa fii cu o parte considerabila din colegi in toane bune, apoi sa ti-i alegi pe parcurs pe cei cu care te intelegi bine si iti impartasesc opinii, poate chiar pasiuni etc.

Daca porti ochelari stai in bancile din al doilea rand. Daca vezi bine poti sta si mai in spate, dar nu in ultimul rand.Acolo se aseaza de obicei colegii care vor doar sa se distreze.Nu e chiar o regula, dar asa am observat.Si daca ei intra in belele sau sunt luati la ochi de rai de la bun inceput, e posibil sa fii si tu implicat/a pe nedrept.Profesorii sunt cam fixati pe idei si impresii (poate cei tineri sunt diferiti), deci mai bine sa nu faci impresie rea de la bun inceput.

Pana la copiat mai este, mai intai invata si apoi te prinzi tu.:)) Daca incepi direct cu copiat nu te vad bine.

Apoi gasesti pe net tot felul de modele de organizare a agendei sau orarului.Nu este o formula fixa, tu trebuie sa iti dai seama ce ti se potriveste.Dar este foarte bine daca vrei sa fii organizat/a.

Succes.

6 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Si in locul tau as evita regulile nescrise sau alte baliverne ale cuiva de mai sus.Nu pari deloc genul de persoana care se baga la asa ceva.Sa stii ca daca te duci doar din obligatie cu acesti oameni ca sa dai bine, tot vei sfarsi ca gluma grupului sau se va face misto de tine daca te fortezi sa faci ca ei.Lumea se prinde cand nu te distrezi si nu te simti in largul tau.So be true to yourself!

Pana la urma sunt doar niste simpli adolescenti ca tine, oameni pe care dupa absolvire nu ii mai vezi vreodata.Si daca te mulezi dupa ce spun altii vei ajunge sa ai frustrari fata de propria persoana.Crede-ma ca toti care au terminat ar fi vrut sa le pese mai putin de gura colegilor, sa ii doara in fund si sa faca mai multe chestii care aduc satisfactie strict personala, nu satisfactie altora.

Ah si daca vrei sa ai o relatie incepe abia pe la 16-17, preferabil sa ochesti pe cineva care nu e in aceeasi clasa cu tine, altfel se vor isca tot felul de drame inutile si nu vrei asta.laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te adaptezi pe parcurs. Testezi terenul și apoi decizi cum sa acționezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din pacate personalitatea nu ti-o alegi, dar poti incerca sa o schimbi.
Incearca din rasputeri sa fii ceea ce ti-ai propus.

| Sistemulxxl a răspuns:

Sa iti alegi personalitatea? Ma rog, daca zici tu.

| Lrs2015 a răspuns:

In legatura cu interactiunile cu ceilalti se aplica urmatoarele reguli nescrise :
-cine nu fumeaza si bea este exclus de cercul majoritar;
-cine nu isi pierde virginitatea in liceu e fraier/fraiera;
- cine este educat, cu bun simt, la locul sau este luat de fraier si ocolit de majoritate;
-cine invata si e serios este catalogat ca fiind tocilar (a);
- nu poti avea f multi prieteni daca esti pe genul de educatie "mai clasica", adica daca ai minimum de educatie laughing
Legat de invatat:
-cel mai potrivit loc de stat in banca depinde de intentia ta la ora respectiva; vrei sa inveti, sa razi, sa faci ceva intre etc;
- nu e asa greu daca nu mergi la concursuri si olimpiade;
- orarul nu e mai incarcat decat la gimnaziu;

| Mihhhhhhhh a răspuns:

Personalitatea nu ți-o alegi, asta o ai mereu cu tine. Asteapta întâi sa te acomodezi și o sa vezi cum trebuie sa fii. Mai bine mai retrasa decât falsa.
Cu profesorii sa fii respectuoasa și sa inveti bine in clasa a 9 a deoarece pe tot parcursul liceului vor tine cont de prima impresie pe care le-ai făcut-o.
Împrietenește-te cu colegi cu care rezonezi, nu fi prietena cu oricine. Sa nu uiți sa te respecți pe tine, in așa fel te vor respecta și alții pe tine.
Dacă cineva te deranjează exprima-ți opinia, sa nu taci.
Încearcă sa nu jignești.
Prima banca de la geam? vii acasă, mănânci și te apuci de făcut teme, învățat. Apoi faci ce vrei tu. Sau poti sta puțin și după sa inveti.
Nu te sfătuiesc sa copiezi, însă poti copia scriind pe banca f mărunt cu creionul.