| MateiTarcov a întrebat:

Buna ziua, la evaluarea nationala am luat 8.25 la mate si 7.1 la romana, ma asteptam la note mult mai mari, deoarece in simulare am luat 9.2 si 8.1. Eu la matematica am gresit 1 ex la S1 si de la S3 ex 4 (10p in total) la romana nu sunt prea bun doar ca am invatat un model pentru 6-9 si S2. Cand am facut testele cu prof de romana si nu stiam cum se rezolva 6-9 si S2 tot luam o nota peste 7. Eu vreau sa intru la Neculce (8.8) si nu cred ca pot sa intru cu aceste note. Sa fac contestatie? Mi-e frica ca o sa-mi scada nota si mai mult

6 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Nașpa dacă crezi ca nota din simulare e aceeași cu nota din bac

| MateiTarcov explică (pentru Catrice):

Nota din ev nationala

| Catrice a răspuns (pentru MateiTarcov):

Same thing...notele din simulare nu înseamnă nota din examen.

| Momentan a răspuns:

La simulare se dă mai ușor. De cele mai multe ori nu se scade la contestație.

| MateiTarcov explică (pentru Momentan):

Am mai luat 30 de sutimi la contestatie... nu e asa mult dar macar nu mi-a scazut nota

| burymeatmakeoutcreek a răspuns:

Buna! Eu spun sa te sfatuiesti cu profesorii tai. Suna-i de dimineata si incearca sa le spui tot ce iti amintesti ca ai facut, ei te vor ajuta. Personal, asa am procedat si in cele mai multe cazuri(daca esti si 100% sigur ca ai facut mai mult decat nota pe care ai primit-o) 65% din notele dupa contestatii se maresc. Discuta cu profesorii, iar daca acestia iti spun ca e mai bine sa faci, fa-o!