| hxlimph a întrebat:

Buna ziua, locuiesc cu bunica si matusa mea de 2 ani de zile. Am o problema cu caldura, ele nu vor sa dea drumul la caldura (nu e vorba de problema banilor) deoarece spun ele vor sa faca ‘’ economie’’ de 2 ani de zile pe perioada iernii noiembrie-aprilie. Eu deger de frig deoarece nu este caldura si am incercat sa vorbesc cu ele ca nu este normal, dar nu ma asculta si m-am oferit sa platesc si eu din alocatia mea caldura, dar nu accepta. Eu nu mai suport, ele stau si isi infunda pisicile cu mancare, jucarii si altele si eu deger de frig sa nu mai zic ca acum vor sa imi opreasca si televizorul ‘’ consum prea mult curent’’ eu nu inteleg ce viata e asta. Inteleg ca vrei sa faci economie, dar asta e viata preistorica.In fine, as dori sa ma mut de aici, stiti cumva ce as putea alege intre camin sau gazda? Sau stiti cumva cum sa rezolv treaba cu caldura?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sigur, poti pleca la Orfelinat (casa copilului), acolo se ofera si un pic de caldura, dar nu cea mai buan mancare si nici alte facilitati pe care le ai acasa. Asdica nu ai telefon personal si nu ai acces la internet, decat la sala de lecturare, undeimaprti un computer cu ora, cu alti colegi de camin.

| Fatamuntilor a răspuns:

Banuiesc ca bunica si matusa ta traiesc din pensii, si trebuie dramuit orice banut! Nu doar caldura trebuie platita, sunt o mutime de alte utilitati.Mai pune si tu o haina pe tine, o pereche de ciorapi mai grosi si asta e...Iar daca nu te la sa la tv, citeste o carte.Cu siguranta cand va fi frig cu adevarat va da drumul la caldura.
La gazda nu te poti muta pentru ca esti minora.Si nici nu ai ce plati. Alocatia nu ajunge.
Nici la centrele de plasment nu cred te primeste.TREBUIE sesizata protectia copilului, vine la tine acasa constata conditiile, iar daca ei considera ca e necesar te vor lua la ei. Poate vei caldura (tv-ul va trebui sa il imparti cu alti ), insa niciodata nu vei avea caldura unei familii.

| MrClau36 a răspuns:

Salut, pai asta depinde in primul rand si de cati ani ai
Apoi daca lucrezi. pentru ca nu este asa usor sa te muti
Dar la camin nu sugerez.
Pentru o viata sanatoasa ocoleste caminele.

Eu zic asa, baga-le pe matusile tale in sedinta serioasa, spune-ti din nou clar si raspicat faptul ca tie iti este frig. Daca nici asa nu merge, nu stiu cauta-ti o camera undeva sau daca ai posibilitatea sa te muti in chirie, muta-te.