| croissant a întrebat:

Bună ziua, referitor la războiul dintre Rusia și Ucraina încă mai persistă? Sau s-a terminat? Mulțumesc! Vreau doar să știu dacă au mai fost folosite tancuri...

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ttaiesti pe sub pamant? Vuie mass-media despre razboi si tu intrebi daca s-a terminat?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă citești mass media, ce vezi? Crezi că noi nu știm mai mult?

| doctorandus a răspuns:

Rusia nu duce lipsa de tancuri, dar... duce lipsa de tanchisti.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Pentru tancurile sovietice T-55 si T-62 echipajele pot fi antrenate rapid, dar aceste tancuri n-au nicio sansa in fata tancurilor mai noi.

Si da, Rusia are si tancuri mai noi, dar echipajele sunt considerabil mai greu de antrenat pentru ele.

Iar tancurile rusesti in general au defectul "jack in the box", adica munitia stocata imediat langa echipaj. Cu un obuz bine tintit, intreg tancul sare in aer, iar echipajul este omorat instantaneu.

| SharpEagle a răspuns:

S-a mai atenuat putin ca intindere. Si nu semai insista cu artileria mecanizata, rusii au pierdut prea mult, s-au reasezat, au migrat spre sud-est.
Acum se bombardeaza cu rachete balistice. Rusii or sa incerce sa securizeze zona de est, Donbas si zona de sud, de langa Crimeea.

| alex1943 a răspuns:

De ce? Razboiul din Ucraina va persista de acum incolo multa vreme. Daca auzi la tv ca rusii s-au retras dintr-un loc, ei s-au retras pentru ca au distrus si au furat tot ce se putea din locul acela si vor sa se duca altundeva. Si de ce te intereseaza daca au mai fost folosite tancuri, tancurile vor fi prinicpala modalitate de invazie a oraselor pentru ca exista si civili cu arme, si armura unui tanc rezista si la un glont.50

| aXy99 a răspuns (pentru alex1943):

"tancurile vor fi prinicpala modalitate de invazie a oraselor"
Nu. Tancurile NU sunt eficiente in lupte urbane. Sunt mari, lente si nu au o viziune buna, sunt tinte sigure.