| Aesopsfables a întrebat:

Simt ca nu mai pot. In ultimii 4 ani (liceul) cred că am innebunit. In fiecare seara plang și simt ca nu mai pot. Chiar am impresia ca scoala m-a distrus. Nu mai am pic de încredere in mine, de curaj nu mai vorbesc. Am ajuns să-mi fie frica de mine însămi și simt ca tot ce fac e sa dezamăgesc pe toți cei din jur și pur și simplu nu mai pot sa continui. Îmi vine să-mi rup degetele când ceva nu iese și am nevoie de câteva sfaturi. Va rog... Am și bacul și admiterea pe cap...

Răspuns Câştigător
| Iyulia3712 a răspuns:

Crede-ma... Chiar si daca nu era scoala tu te simteai la fel. Scoala e doar un trigger, un pretext pe care l-ai gasit ca sa-ti exteriorizezi niste frustrari mai adanci. 1 la mana. Calmeaza-te, ia o pauza, ia-ti mintea de la tot ce te supara si tot ce te face sa te simti prost. 2, chiar daca esti a 12 a, gaseste o activitate care sa-ti placa, prin care sa poti sa te descarci si care sa te ajute sa incepi sa functionezi ca un om sanatos din nou. Si nu ma lua cu "am mult de invatat", pentru ca daca ramai in starea asta, daca nu gasesti ceva prin care sa dai afara toate chestiile ale negative care s-au adunat in interiorul tau, iti GARANTEZ ca n-o sa fii in stare sa inveti nimic, sa acumulezi nici o informatie de la scoala. 3, gaseste pe cineva cu care poti sa vorbesti liber. Obligatoriu, fie ca e membru al familiei, prieten, terapeut, psiholog. Trebuie sa gasesti pe cineva care sa te asculte si sa te ajute. 4, ia-o cu pasi mici. Nu te enerva cand nu progresezi asa de repede cum ai vrea, nu te enerva cand ii vezi pe altii mai buni. Ti-a luat ceva sa ajungi in starea asta groaznica, o sa dureze catva timp pana iesi din ea. Incepe incet, si incearca sa imbunatatesti ceva in fiecare zi. Incepe usor usor sa inveti cate putin la o materi, cate putin la alta materie, tot asa pana ajungi sa asimilezi toata materia. Iti doresc numai bine, stiu ca e foarte greu ceea ce iti propun eu aici, dar nu exista alta solutie. Ia-o incet, nu te grabi si nu te frustra si mai mult, vei iesi intr-un final din starea asta. Sper ca raspunsul meu a reusit sa te calmeze macar putin, si ca vei incerca macar sa sa aplici ce am spus eu aici.

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Si cu ce vrei sa tr ajutam cand nici macar n-ai zis ce anume te face sa te simti asa?

| Roxannaa17 a răspuns:

De ce simți asta? Iei note mici, nu sunt după așteptări-le tale?