| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU

Cred că am depresie.
Sa va povestesc:
Acum 2 ani am avut un iubit, eu aveam să 6 ani el avea 23.
Am fost împreună 6 luni.
În Aceste luni am ajuns să îl iubesc enorm, să țin la el ca la viața mea și să am încredere în el. Nu acelaș lucru se poate spune si despre el, el nu mă iubea, mă înjura tot timpul si spunea că mă iubește f rar. Cu toate astea nu mă puteam desparti de el. nu putea arata el.
Intr.un final după ce m.a înșelat ne am despartit.
Lui când îi era rau dădea vina pe mine.

După ce ne-am despărțit am început să îmi pierd încrederea în mine...la școală când mă scoteau profesorii la tabla îmi era frică să scriu deși știam.. Colegii mi au văzut slăbiciunea si au început să facă mișto. Aceasta stare o am si acum. Mă simt cea mai proastă urata idioata panarama ființă din lume
Apoi atracția pentru lucrurile care îmi plăceau înainte a dispărut
Nu mă pot concentra..si gândesc foarte greu.
Apoi au apărut si stările de rau si somnolență si veșnica problema anxietatea.
Am devenit dependenta de telefon si nu pentru că aș vorbi cu cineva, ci. pentru a nu atrage atenția, mă uit în telefon, profesorii cred că mă uit în tlf pentru că vorbesc cu băieți de asta ma cred panarama... Tatăl meu nu mă înțelege și crede că mă prefac... mă jignește si el. mama ma înțelege dar zice că așa se întâmplă cu toți adolescentii. toate aceste stări le am si acum si le simt mult mai intens plus lipsa poftei de mâncare căderea părului plâng mereu și mă enervez foarte repede, am impresia ca lumea asta e un vis sau ca eu nu exist... totul mi se pare ireal uneori... plus ca ma simt urmărită..nu am încredere în mine, nu îmi mai place nimic, numai sunt atrasa de nimic îmi e frică să vb cu cineva, nu mă pot concentra gândesc greu uit unele lucruri f repede, stări de somn stări de anxietate
Tot ce am scris până acum simt în momentele astea... va rog o idee... un sfat. am fost la psiholog si nimic... FUNDA

Răspuns Câştigător
| Cthulhu16 a răspuns:

Buna. Si eu am trecut printr-o perioada de depresie in care m-am distantat de toata lumea si credeam ca sunt cea mai ratata persoana. Sfatul meu este sa incerci sa te distantezi de problemele de zi cu zi, spre exemplu asculta niste muzica care iti place, citeste, alearga, sau orice altceva ce-ti place. Incearca sa vorbesti cu cineva, poate ti se pare ca nimeni nu te intelege, dar nu e adevarat. Din cauza unor colegi care isi bateau joc de mine, mama m-a mutat la o alta scoala, unde am intalnit o fata care statea tot timpul singura si se uita pe telefon. Am inceput sa discut cu ea si am ajuns cele mai bune prietene. Cat despre baieti, daca acel individ cu care te-ai intalnit se purta atat de groaznic cu tine inseamna ca nu te merita. Gasirea persoanei ideale poate fi foarte grea, dar o sa iti dai seama cand o s-o intalnesti. Si nu uita, nu esti nici proasta, nici urata si nici panarama. Esti o fiinta umana puternica care merita sa fie fericita. NU TE LASA NICIODATA!

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

„Să 6 ani "! Nu inteleg la ce te referi.

| ania a răspuns:

Cere-i iertare lui Dumnezeu pentru idolatria pentru băiatul respectiv și spune-i că vrei să te lași iubită de El, singurul care te acceptă și te iubește așa cum ești și nu părăsește niciodată pe cei care își dăruiesc viața Lui. Iartă-te și pe tine pentru slăbiciunea de care ai dat dovadă și roagă-te ca El să-ți elibereze sufletul.Și eu am trecut prin ceva asemănător, mă simțeam un cadavru care se plimbă dar Dumnzeu mi-a vindecar suflletul și mi-a dat o familie faină și sunt convinsă că vrea să-dea tuturor care aleg să-și pună încrederea în El și să nu mai privească înapoi.

| RAY a răspuns:

Stiu cum e cand esti tradat de persoana iubita asa eram si eu, nimeni nu poate simti ceea ce simti tu ma intelegi? cu toti ne ducem crucea singuri asta e, cu timpul sper sa gandesti mai rational si mare grija in cine ai incredere

| mihai69 a răspuns:

Du-te la ALT psiholog, cel la care ai fost e varză mai rău ca tine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună, Nicoleta!
Pentru început: Am trecut prin asta acum 1 an. Există câțiva pași pentru a trece peste care la mine au funcționat.
1. Îngrijește-te și aranjează-te!
2. Fă-ți curaj scriind pe o foaie "Pot fi numărul 1 în tot" x10
3. Apucă-te de un sport ceva, dans. Exersează până observi progresul. Sportul te ajută la încredere, pe bune.
4. Fii sociabilă și neînfricată!
5. Ieși în stradă și stai pe o bancă. Uită-te la trecători în ochi și lasă-i pe ei să-și ferească privirea.
6. Învață să te iubești.
7. Lucrează la tine până devii ceea ce vrei tu să fii.
Crede-mă că așa vei trece peste. Te pup, toate cele bune! :*

| OMFGConrad a răspuns:

Ai nevoie de mai multe şedinţe la psiholog. Ţine minte aceste cuvinte:
Există o singură persoană în lumea asta care te poate influenţa în bine sau în rău. Acea persoană eşti tu, tu depinzi de starea ta mentală, de sănătatea ta fizică, de orice ţine de tine!

| TeckTonik997 a răspuns:

Prin prima parte cred ca toata lumea a trecut, adica, o relatie esuata dupa care sa credem ca vine sfarsitul lumii. Si eu dupa un moment de genul m-am simtit oribil, ca ultimul om, stateam cu nasu' in telefon peste tot etc DAR intr-un moment am zis STOP si a fost STOP. Tot ce ai nevoie e taria de caracter si ambitia si cel mai important o ocupatie. Eu am mers la sala de exemplu si timpul mi-l ocupam documentandu-ma despre alimentatie, suplimente etc iar nervii mi varsam pe fiere. Si a fost foarte bine, acum, dupa 2 ani, am un hobby sanatos si arat mult mai bine si cand ma vede ii pica fata. Asa ca, apuca-te de sport, fa ceva, inot, volley, ce vrei tu, iti vei face prieteni noi si iti va creste moralul si stima de sine garantat. Si nu dispera, asteapta, sigur va veni cineva mai bun mai devreme sau mai tarziu.

| Rumbu a răspuns:

Totul depinde de tine plus daca el te.injura mereu mare lucru nu ai pierdut. oricum ideea e ca eu am pierdut relatia perfecta barbatul perfect pentru mn.am aflat ca m a mintit foarte urat dar chia daca a fost o relatie superba am zis ca merit mai mult atunci tu care ai avut o relatie defecta s toxica ce zici meriti mai mult?

| Inspire a răspuns:

Încearcă un alt psiholog sau să încerci să îți faci alt iubit.