| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua. Tocmai ce am trecut clasa a9a ..colectiv nou. Este a3a zi, am 4 colege penibile care cer cearta.Fac glume proaste, poreclesc.Ce pot sa fac în acest caz? Într-un fel sunt bombardiere. Amenință cu bătaia și sunt certărețe.Ba chiar fac buling de o colega.Ce pot face in acest caz? Ce le pot spune?

Răspuns Apreciat de Editori
| eckblume a răspuns:

Iti recomand sa le oferi replica doar daca se leaga de tine. Ii spui dirigintei. Daca nu ia masuri reclami comportamentul lor la director sau in cel mai rau caz la inspectorat.
Fitele, comportamentul asta de doi bani ține daca au sustinere din partea colegilor tai. Va opuneti un pic si veti vedea schimbari din partea lor.
Intotdeauna exista rezolvare amiabila. Pentru hartuitori exista posibilitatea exmatricularii. Nu conteaza daca au 10 pe linie. Comportamentul nesimtit se taxeaza. E greu sa fii exmatriculat doar pentru niste "certuri", dar scaderea notei la purtare se poate aplica. Consilierul scolar ce face? Ai putea sa mergi sa ii expui problemele din clasa ta. E de datoria lui sa identifice conflictele din clasa si sa le inlature.
Sa nu le lasi sa te jigneasca. Nu sunt mai inteligente daca au tupeu.

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

"am 4 colege...fac buling de o colega.Ce pot face"

așa-i că ai o dirrigintă? ai vorbit cu ea până să-ți arăți indignarea pe site?
... aia poți face