| fuckmyl1fe666 a întrebat:

Buna, chiar nu stiu cum sa incep aceasta intrebare deoarece sunt cu psihicul la pamant si nu cred ca mai pot face fata in aceasta lume.
Intrebarea mea este: cum pot scapa de un prieten toxic si fals?
In primul rand am 17 ani, acel baiat tot 17.
Probabil toata lumea o sa imi zica sa il ignor sau sa ma distantez de el, dar in cazul meu nu se poate intampla asa ceva, asa ca am nevoie de ajutorul unei persoane care chiar a trecut prin asa ceva.
Un scurt sumar: Eu si asa zisul "prieten"(tin sa precizez ca era bazat si popular iar asta m-a facut sa ma apropii de el, deoarece voiam sa fiu si eu asa), ne-am cunoscut acum aproximativ 1 an prin droguri. Bun, toate bune si frumoase, era totul frumos si chiar ne intelegeam bine, ii aduceam bani, el imi dadea de fumat si toata lumea era fericita intr-un final. Aproximativ 6 luni, acel prieten a devenit foarte posesiv asupra mea, si prin posesiv ma refer ca se comporta aspra mea ca si cum as fi un sclav si ca sa ii fie lui totul bine. La inceput ma intreba daca pot sa il imprumut, eu fiind un om bun la inima si cu o fire slaba, eu ii dadeam, sperand sa mi-i dea inapoi, insa, m-am inselat. Dupa iar, ma cauta doar pentru asta, bani, bani, bani, si iar bani. La inceput 20 de lei, dupa iar 10 lei, dupa inca 2 zile 30 lei si tot asa pana cand mi-am dat seama ca nu e bine ce se intampla. El efectiv ma cheama afara si pur si simplu sa se joace la pacanele iar absolut toti banii mei se duc la el doarece profita de bunatatea mea si in plus, mi-e frica ca o sa imi iau bataie de la el sau de la rudele lui(tin sa mentionez ca e tigan). El acum a pierdut o gramada de prieteni din cauza banilor, nimeni nu il mai cauta si din baiatul popular a ajuns o pleava in fata multor persoane din acest oras, si de aceea ma tot cheama afara pe mine. El mereu ma injura, ma face sclav, saracie, ****, prost, nici macar nu pot sa ii raspund inapoi ca daca ii raspund se ajunge cu scandal si imi risc bataie, ma trimite la magazin sa ii iau nu stiu ce cacaturi iar eu logic ca nu il refuz din cauza orgoliului. Bine, uneori mai e si baietas dar de cele mai multe ori e asa cum l-am mentionat mai sus. Problema este asta, cum pot rupe prietenia cu el? Mi-e frica de el, ca poate face urat cand o sa ii zic sa rupem prietenia, dar chiar nu mai pot trai asa, mi-am pierdut prietenii de deoarece stau mereu cu fiinta asta si ma tine langa el ca un catel. Chiar nu mai stiu ce sa mai fac, chiar vreau sa merg si la psiholog din cauza asta deoarece sunt cu mentalul la pamant.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Vio199 a răspuns:

Ai putea incepe prin a-l AMANA. Te suna sa iesi: "Ba, is cu mama si o ajut la ceva"/"Ba, am de facut x/y/z". Il amani cu iesirile si revederile pana i se taie omului sa te mai cheme sa va vedeti. Eu asa am scapat de o persoana toxica din viata mea. Persoana respectiva s-a saturat sa stea singur si si-a facut alti prieteni asemenea lui si relatia dintre noi de prietenie s-a racit si asa am pierdut orice legatura. Prin simplul fapt ca il amani, te scuzi, te tragi pe c*r pe roamneste.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să înveți să spui nu, unica soluție. Chiar și unui prieten poți să îi spui nu.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Daca ii explici ce ai spus tu aici e suficient. Dar nu asa... ca la prosti sa ii explici. Ii explici frumos odata, ca i-ai dat bani si nu ia mai dat inapoi si ca la fel de bine cum poate face el, poti sa faci si tu, e firesc.

| Andreeush a răspuns:

Cu frica nu rezolvi nimic.
Spune-i că nu îi mai dai nici un ban și că nu vrei să îi mai fii prieten iar dacă nu te lasă în pace îl denunți la poliție.
Poți să vorbești și cu părinții tăi să știe ce probleme ai, în felul acesta o să știe cum să te ajute.

| Raizing a răspuns:

Poti merge la politie sa-l reclami pentru droguri (cea mai usoara metoda) sau spune-i ca nu mai ai bani (cand o sa vada ca nu mai ai bani, o sa te paraseasca el pe tine), si cu asta basta, ai scapat de el