| anonim_4396 a întrebat:

TPU! V-a venit alocatia pe luna martie? Daca da, cat? E adevarata marirea?

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

A fost respinsa marirea, copii daca vor sa aiba alocatie mai mare sa comita infractiuni sau sa se reincarneze in caini in viata de apoi =Dragnea

suntserios
| suntserios a răspuns:

O sa le mărească când va fi promulgat bugetul. Deci probabil luna viitoare abai

| AC4S4 a răspuns:

Salut!
Marirea este adevarata. PSD-ul vrea sa-si asume aceasta crestere, desi apartine PNL-ului. Evident, aceasta incercare a dus la intarzieri.
A fost recent adoptata in Senat ordonanta de urgenta 9/2019 (cu privire la alocatiile copiilor). Asa ca ar trebui ca din Aprilie 2019 alocatiile sa fie marite.

"Potrivit ordonanţei, alocaţia de stat pentru copii se stabileşte în cuantum de 300 lei pentru copii în vârsta de până la 2 ani sau de până la 3 ani în cazul copilului cu handicap, 150 lei pentru copiii cu vârsta cuprinsă între 2 şi 18 ani şi 300 lei pentru copiii cu vârsta între 3 şi 18 ani în cazul copilului cu handicap."

| QElenaBoghiu a răspuns:

Alocatia vine pe 11-15