| Maria_Claudia_2001 a întrebat:

In legatura cu marirea alocatiilor copiilor, daca legea intra de la 1 martie, cat se vor da in martie? Aceeasi suma veche de 84 de lei (3-18 ani) sau 150 de lei?
Ma intereseaza ca daca e cum se spune ca se mareste, o vom primi marita in martie sau in aprilie? Deoarece stiti ca alocatia o primesti cu o luna in urma.
Dau funda, multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Aproape sigur ca marirea alocatiilor nu va intra in vigoare de la 1 martie, avand in vedere ca aceasta marire a fost legata de intrarea in vigoare a legii bugetului, respectiv va intra in vigoare dupa ce va fi promulgata legea bugetului. In prezent se afla la Curtea Constitutionala, cu termen pe 6 martie si, daca unele prevederi sunt declarate neconstitutionale, va fi retrimisa in Parlament.
Cel mai probabil marirea va fi incepand cu luna aprilie si pe aceasta luna se va primi prima alocatie marita.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Proiectul de buget e contestat la CCR si abia in 6 martie se discuta asa ca nu se aproba nimic de la 1 martie.

Răspuns utilizator avertizat
| avram2403 a răspuns:

Daca se aproba marirea la 1 martie, voi veti primi alocatia marita doar din aprilie. Deoarece alocatia are o intarziere de o luna. Deci daca se aproba marirea alocatiei pentru luna martie, o vei primi in Aprilie marita. Asa cum pentru Martie, primesti alocatia din Februarie.